Co (ne)víte o pitném režimu – Z rozhovoru s RNDr. Pavlem Suchánkem

Někteří lidé ve snaze mít svůj pitný režim co nejpestřejší pijí v neomezeném množství nejrůznější slazené limonády, minerálky nebo kávu, což je chyba. Jako základ pitného režimu je nejvhodnější volit to, co je lidskému tělu nejpřirozenější, a to vodu – nejlépe pramenitou, protože tolik nezatěžuje organismus případným nadbytkem minerálních látek. Vhodné jsou rovněž rozředěné 100% džusy, nebo ovocné a některé bylinkové čaje. Více o pitném režimu s panem doktorem Suchánkem níže.

Platí, že napít se stačí v době, kdy se dostaví žízeň?

Pokud pijete až v době, kdy si o to Vaše tělo samo řekne, například pocitem žízně, suchem v krku nebo oschlými rty, dá se říci, že je pozdě. Vaše tělo se totiž začalo přepínat do „nouzového režimu“ a připravovat se na přicházející dehydrataci. Přijímat tekutiny byste proto měli pravidelně, nejlépe v malých dávkách během celého dne, abyste tělo této zbytečné „paniky“ ušetřili.

Co si myslíte o pití ihned po jídle? Údajně to přispívá k ukládání tuků?

O tom nejsou žádné vědecké podklady a nemá to ani žádný logický základ. Pokud by šlo o vodu, tak je to nesmysl. Aby to platilo, muselo by jít o tekutiny s vysokým obsahem energie, tedy například větší množství cukrem slazených nápojů, větší množství doslazovaného džusu apod.

Pokud vypiji litr tekutin ráno a litr večer, splním si tím dostatečně pitný režim?

Pokud mluvíte o celkovém součtu, tedy o dvou litrech vody za den, je to v podstatě v pořádku. Obecně se doporučuje vypít něco mezi 2 – 2,5 litry za den. Co se týká rozložení pitného režimu pouze na ráno a večer, to už je špatně. Dodávat tělu dostatek vhodných tekutin, nejlépe ve formě pramenité vody v kombinaci s ředěnými džusy nebo čaji, vhodné je i ovoce bohaté na vodu, byste měli pravidelně během celého dne.

Děkujeme panu Suchánkovi za zodpovězení otázek ohledně pitného režimu. Tím to však nekončí, na další otázky i odpovědi se můžete podívat zde.

KOREKCE: Nikol Sotolářová


Řekněte ostatním, co si myslíte