Generace počítačových dětí – Jak je dostat ven a proč?

V posledních pár letech se velmi změnila náplň nakládání dětí předškolních i školních let s volným časem. Většina z nich hodně hraje počítačové hry, x-box, hrají si s mobilem v ruce nebo sledují filmy v televizi. Prostor na kreativitu a přirozený pohyb se stále ztenčuje.

V dnešním příspěvku nechceme polemizovat o tom, zda je to dobře či špatně. Prostě je jiná doba a jiné to pravděpodobně v budoucnu ani nebude. Ten, kdo by chtěl cestovat v čase zpátky je blázen. Buďme rádi za krásné vzpomínky, ale uvědomme si, že právě díky technice dnes můžeme dělat věci, které by dřív byly pouze námětem scifi filmů.

Každá doba má svá pro a proti

Takže tady jednoduše máme počítače, všechny ty technické vymoženosti doby a přirozeně děti s nimi tráví mnoho času. Potíž však je, že dětem chybí pak pohyb venku, s čímž souvisí obezita a různá onemocnění. Nehledě na to, že život v realitě je pak jednou velkou neznámou. Umí komunikovat s počítači, ale ne s lidmi.

Na stranu druhou získávají díky technice mnoho informací a mohou se učit cizí jazyky. Nejeden i dospělý člověk potvrdil, že se cizí řeč naučil díky hrám. Ovšem jedná se o velice tenký led, na kterém naše děti bruslí. Proto je nanejvýš výhodné určit dětem pevný režim, kde bude jednak prostor pro techniku, ale i ty krásně bláznivé věci,skluzavky jako jsou dětské plastové skluzavky, stříkání z hadice, hra na schovávanou, fotbal s kluky na hřišti, houpačky nebo bobřík odvahy.

Jak dítě přimět k pohybu

Jako ideální se jeví určitě motivace. Vyberte hračky nebo místo, které vaše dítě láká. Ať už je to zoologická zahrada, představení šermířů někde na hradě, hledání pokladu, aqua park, motokáry, výlet na kole a další. Máte-li zahradu, pak jí zcela určitě osázejte dětskými prolézačkami, kolotoči, pískovištěm, houpačkami. To, že dítě zvládá dnešní techniku na jedničku pravděpodobně neleze do hlavy babičkám, které mají problém spustit myčku na nádobí, ale určitě by to nemělo být na úkor zdraví a omezení pohybu. Všeho s mírou a vždy je lepší najít zlatou střední cestu. Pohyb do života zkrátka patří – na to nikdy nezapomínejte.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte