Piercing obdivovaný i zavrhovaný

Piercing  od slova pierce – propíchnout, je propíchnutí v určité části těla a vložení šperku. Je možné jej umisťovat na různé části těla. Třeba do uší, pupíku, do obočí, do prsních bradavek, do jazyku, do nosu nebo genitálií. Šperky se vkládají nejčastěji vyrobené z titanu. Je to proto, že tento kov nezpůsobuje nežádoucí alergie. Do jazyka se však mohou dávat i šperky z bioplastu. Tento materiál ve srovnání s ozdobami z kovu, nepoškozuje tolik zubní sklovinu. Piercing byl dříve v některých společnostech odsuzován a považovaný za nevhodný. Naopak v jiných kulturách je brán, jako okrasná záležitost a aplikuje se už malým dětem.

Bolí aplikace piercingu?

Bolestivost aplikace, je individuální záležitostí. To záleží na každém jedinci, kolik toho snese. Vpich je prováděn za použití ostré jehly, ale s ohledem na rychlost, kterou jehla projde kůží, tato bolest není tak hrozná. Přestože je bolestivost individuální, dají se některé druhy piercingů roztřídit na více nebo méně bolestivé. Místo vpichu je možné i umrtvit sprejem nebo krémem. Osobám mladším18 let je piercing povolen pouze se zákonným zástupcem. Po každé aplikaci dostane instrukce, kterými je nutné se řídit a není dobré je podceňovat.

Co byste měli vědět

Aplikace i nošení šperku, představuje možnost vzniku závažných zdravotních komplikací. Největší riziko hrozí asi u piercingu, do jazyka. Tam se zdravotní komplikace vyskytly nejčastěji. Mezi lidmi, kteří byli hospitalizováni, převažovali ti, kteří si nechali piercing aplikovat amatérem. Vlivem nedostatečně sterilizovaného nástroje hrozí nakažení žloutenkou typu B nebo C a taktéž virem HIV. Stomatologové nedoporučují piercing do jazyka, protože šperk poškozuje zubní sklovinu a napomáhá k odhalování zubních krčků. Určitě vás nechceme odradit od piercingu, ale některé záležitosti kolem něj, je vhodné vědět už předem.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte