Senioři v ČR méně pracují a častěji utrácejí peníze z aktivního věku

Dle výpočtů České správy sociálního zabezpečení v roce 2015 činil průměrný důchod českého občana 11 334 Kč. Výdaje na domácnost podle Českého statistického úřadu však dosahovala ve třetí čtvrtině loňského roku na jednu osobu 11 276 Kč měsíčně – z toho domácnosti důchodců vynaloží 11 161 Kč.

Senioři v ČR přesto s financemi jednak vycházejí, ale ve srovnání s obdobím před 20 lety si běžně dopřávají konzumních výdobytků, jako jsou počítače, mobily či zahraniční dovolená. Do zaměstnání ve srovnání se Západem přitom dochází pouze zlomek seniorů. Tuzemští senioři využívají převážně peníze, jež stihli nastřádat těsně před odchodem do důchodu.

Jak jsou na tom Britové či Estonci?

Pracující Češi odchází do důchodu zpravidla dříve, než je v Evropě zvykem. Avšak po nástupu do penze pracují méně než většina evropských seniorů. Podle posledních zjištěných údajů uváděných akademickým pracovištěm IDEA CERGE-EI je průměrný věk pro odchod do výslužby u mužů 59 let, u žen 56 let. Pracujících seniorů v ČR najdeme podstatně méně než v jiných členských zemích. Údaje evropského statistického úřadu Eurostat z roku 2012 potvrzují, že až 40 % norských důchodců nadále pracuje. Britští, ale i třeba estonští senioři jsou na tom podobně. V naší domovině bylo zaevidováno pouze 13 % pracujících seniorů, což je méně než průměr EU činící 16 %.

Kde hledat důvody?

Nižší pracovní morálka však rozhodně není tím důvodem menšího počtu zaměstnaných seniorů. Na rozdíl od jiných evropských států se českým občanům totiž dostává mnohonásobně méně příležitostí pracovat i v důchodovém věku. Pravdou je, že ne všechny společnosti v ČR jsou zaměstnávání starších lidí nakloněné.

V mnoha případech mají firmy obavy zejména o jejich jazykové či IT znalosti. Ovšem čím dál více firem si uvědomuje význam diverzity týmů, jelikož právě starší ročníky mohou o generaci mladší kolegy obohatit svými bohatými zkušenostmi, nadhledem i odstupem – objasňuje Petra Karlachová z personální agentury GoodCall.

Peníze a aktivní důchodci

Zjištění Expobank CZ vedlo k tomu, že se až dvě třetiny seniorů na odchod do důchodu těší. „Občané na prahu důchodového věku, nejsou-li zdravotně nijak omezeni, většinou bývají stále velmi aktivní. Nezřídka v pracovní aktivitě pokračují (zvláště podnikatelé). Chtějí mít jednak peníze a také možnost tento čas trávit plnohodnotně,“ dodává Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví v Expobank CZ.

Čeští senioři tak mohou cestovat i v důchodovém věku, poznávat stále nové věci nebo se věnovat svým koníčkům a společenskému životu. Dále vyplývá z průzkumu Expobank CZ, že cca 43 % lidí nad 55 let zvládne měsíčně ušetřit 2 až 5 tisíc korun. V ČR si přitom v předdůchodovém věku šetří peníze nejčastěji z důvodů dalšího vzdělávání, možnosti dopřávat si nadstandardní zdravotní péči či cestovat. Turismus jako důvod pro utváření úspor uvedlo mnoho dotázaných respondentů, a to 32 %.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte