Únava a další projevy z nedostatku železa

Je samozřejmé, že unavení můžete být z nadměrného vytížení, ze stresu, z nedostatečného spánku. Ale pokud vše děláte správně, zeptejte se sami sebe, jakou máte denní stravu a zda obsahuje dostatek železa.

Jak poznám, že nemám dostatek železa?

Železo patří k nezbytné součástí každodenní stravy. Denní příjem by měl být u dospělého 20-25 mg. U žen je vyšší než u mužů. Je to z toho důvodu, že ženy menstruují a dochází tak k větším ztrátám.

Pokud není příjem železa dostatečný, mohou se dostavit tyto problémy: bledá pokožka, bolesti hlavy, rychlý a krátký dech, nadýmání či zácpy, častá slabost až mdloby, velmi poškozené vlasy. Nemusíte mít všechny příznaky zároveň, ale zpozornět byste měli, pokud se vás týká nejméně polovina.

Jak do sebe dostat železo

Železo do těla můžete dostat jako živočišnou, tak rostlinnou formou. Rostlinná je častější a k dobrým zdrojům železa řadíme ořechy, luštěniny, obiloviny, listovou zeleninu a také koření (majoránka, vanilka,…).

Co zabraňuje vstřebání železa?

Možná máte dostatečný příjem železa, ale pokud v těle nejsou podmínky pro jeho vstřebání, nic z toho nemáte. Dejte si tedy pozor na zvýšenou konzumaci cukru, soli, bílého pečiva. Vykřičník patří i Coca cole, velkému množství mléka či kávě.

Nemoc z nedostatku železa

Anémie, tak se odborně říká tomu, když trpíte nedostatkem železa. Trpí jí přes 700 miliónů lidí po celém světě, nejčastěji se však objevuje v rozvojových zemích. Lidé si ji navíc často způsobí sami tím, že se považují za vegetariány či vegany. Maso je nepostradatelná součást jídelníčku a důležitý zdroj živočišného železa.

Doplňky stravy

Pokud však strava nestačí, je nutné a velmi vhodné doplňovat železo do těla tabletkami, které jsou doplňkem vaší stravy. Na trhu jich existuje několik, vždy je nejlepší poradit se dopředu s lékařem nebo lékárníkem. Pokud byste je brali zbytečně, mohli byste mít v těle železa až příliš a tím si způsobit poškození některých orgánů.

Obrázek: people.ucsc.edu


Řekněte ostatním, co si myslíte