
Foto: Nextfoto, Stanislav Gross na premiéře muzikálu Adam a Eva
Šárka Grossová na sociálních sítích zavzpomínala na manžela, od jehož smrti na zákeřnou nemoc uplynulo již 10 let.
Letos je to už 10 let, co zemřel ve věku pouhých 45 let Stanislav Gross, bývalý premiér a ministr vnitra a také předseda ČSSD. Zanechal po sobě manželku Šárku a dvě dcery, Natálii a Denisu. Nedávno jsme si v In-Lifestyle všimli, že Šárka Grossová sdílela dojemnou vzpomínku na svého manžela a otce svých dětí, který podlehl zákeřné nemoci ALS.
V srdcích své rodiny žije i nadále
„Dnes již 10 let. V našich srdcích jsi dál…,“ zavzpomínala vdova po Stanislavu Grossovi na svém instagramu, kam přiložila několik fotografií z rodinného archivu. Stejně tak zavzpomínala i jedna z dcer, Natálie Grossová, která na sociálních sítích přiznala, že jim otec stále moc chybí. U Stanislava Grosse byla bohužel diagnostikována nevyléčitelná nemoc amyotrofická laterální skleróza, na jejíž následky zemřel 16. dubna 2015 ve věku pouhých 45 let.
Jedná se o degenerativní onemocnění postihující mozek a míchu. V průběhu času pacient začne pociťovat ztrátu svalů ovlivňujících pohyby, jako je například mluvení, polykání či chůze, jak uvádí Healthline. Na nemoc v současné době neexistuje žádný lék, nicméně jsou dostupné některé možnosti léčby, které mohou zmírnit symptomy a prodloužit pacientům s ALS život. Nemocí trpěl například také vědec Stephen Hawking a nedávno oznámil stejnou diagnózu také herec Eric Dane známý ze seriálu Chirurgové.

Milostný život Martina Pechláta: Vychovává děti s dcerou nedávno zesnulého herce
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Kariéra Stanislava Grosse
Na dráhu politika nastoupil Stanislav Gross ve velice útlém věku, bylo mu jen 20 let, když vstoupil do ČSSD. Začínal u Mladých sociálních demokratů, které vedl v letech 1990–1993, a jako jeden z mála i přes svůj nízký věk patřil k velice oblíbeným zákonodárcům. Získal si důvěru Miloše Zemana i tehdejšího prezidenta Václava Havla, stejně tak další hlavy státu Václava Klause, který jej v roce 2004 jmenoval do funkce premiéra, čímž se Gross stal nejmladším premiérem v historii České republiky.
Jeho politická kariéra se však neobešla bez skandálů a určitých kontroverzí. Předmětem diskusí se stal především jeho majetek. Zpočátku uváděl, že si musel půjčit u banky a od strýce, aby pro sebe a svou rodinu mohl pořídit byt, zanedlouho však byl jeho majetek odhadován na 300 milionů, když se stal vlastníkem akcií společnosti Moravia Energo, jak uvádí iDNES. Svým jměním se netajil, odmítal však uvést, kde k němu přišel.
Vždy tvrdil, že mu banka poskytla úvěr, aby mohl nakoupit akcie v hodnotě stovek milionů, nicméně tomu lze jen těžko věřit, protože se jedná o velice nejistý tah, který by zřejmě žádná banka nepodpořila tak vysokou půjčkou. Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality však nezjistil žádné porušení zákona při nákupu akcií a vyšetřování případu později ukončila.
Zdroj: Autorský článek, Instagram Šárky Grossové, Healthline, Wikipedie, iDNES