
Foto: Lucerna-Film / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0., Herci filmů pro pamětníky, Oldřich Nový a Adina Mandlová - Kristian
Herci filmů pro pamětníky se těší velké oblibě i desítky let po své smrti. Pokud si už největší jména filmů pro pamětníky nemůžete vybavit, můžete zavzpomínat s redakcí In-Lifestyle magazínu.
Filmy pro pamětníky jsou černobílé a jejich děj je většinou nevině naivní. Přesto je diváci ve své době milovali a rádi k jejich sledování v televizi zasedneme i dnes. Herce z filmů pro pamětníky si pamatujeme dodnes. A nebo ne?
Herci filmů pro pamětníky
Elegáni a gentlemani každým coulem, hladce oholená tvář a oděni většinou do slušivého obleku. To bývali muži, ne jako dnes, povzdechne si leckterá babička u filmu pro pamětníky.
Koho jmenovat jako prvního? Kdo patřil mezi elitu herců filmů pro pamětníky? Na koho nesmíme zapomenout? A která herečka filmů pro pamětníky byla nejkrásnější? Která natočila nejlepší film? Otázky se zdají být jednoduché, ale vybrat konkrétní jméno není vůbec jednoduché. vybereme proto náhodně některá jména, která patří hvězdám stříbrného plátna.

Tragické osudy českých hvězd: Zažili slávu a zář reflektorů a pak přišla osudová rána
Oldřich Nový, Nataša Gollová a Adina Mandlová v jednom filmu
Oldřich Albín Nový se narodil v roce 1899 a zemřel v březnu 1983 a během života se zapsal jako český herec, režisér, scenárista, dramaturg, zpěvák, divadelní ředitel a pedagog. Jeho větu z filmu Kristian znají televizní diváci napříč generacemi. Ve zmiňovaném filmu si zahrál s Natašou Gollovou a s Adinou Mandlovou. Obě herečky se na stříbrném plátně ve filmu potkaly poprvé, ale následně v dalších filmech ještě několikrát a staly se z nich velké přítelkyně. Oldřich Nový se stal nezapomenutelným také díky filmům Eva tropí hlouposti, Roztomilý člověk, Hotel modrá hvězda, ale také díky filmům Hudba z Marsu, Světáci a mnoha dalších.
Největší rebelky mezi herci filmů pro pamětníky
Adina Mandlová patřila mezi nejkrásnější a nejtalentovanější herečky filmů pro pamětníky. Její osobní život ale rozhodně tak zářný jako její kariéra nebyl. Její život připomínal život rebelky, která neuznává autority. V mládí podstoupila potrat, nějaký čas byla milenkou Hugo Haase. Kvůli tomu, že jí opustil jeden z jejích dalších milenců se pokusila o sebevraždu. Během války měla udržovat, řekněme až příliš osobní známosti s vlivnými nacisty a po válce byla obviněna z kolaborace. Ať už to během války bylo jakkoliv, Adina Mandlová s pohledem raněné laně patřila k herečkám, na které nelze zapomenout. Zemřela ve věku 81 let v roce 1991. Své paměti sepsala v knize Dneska už se tomu směju. Filmy, kde hrála Adina Mandlová rozhodně stojí za zhlédnutí. Namátkou můžeme jmenovat snímky Děvčata nedejte se, Mravnost nade vše, Holka nebo kluk, Dva týdny štěstí a nebo Noční motýl.
Nataša Gollová a nebo herečka Věra Ferbasová se zapsaly jako herečky s komediálním talentem. Gollová měla za války vztah vysoce postaveným Němcem Wilhelmem Söhnelem a po válce z toho bylo obvinění z kolaborace. Perličkou je, že onen Němec byl původně milencem Adiny Mandlové, než jí ho Nataša Gollová přebrala. Vraťme se ale zpátky k filmům, ve kterých Gollová hrála. Poměrně často se objevovala před kamerou s Oldřichem Novým. K perlám filmu, ve kterých se objevila Nataša Gollová patří filmy Hotel modrá hvězda, Eva tropí hlouposti, ale také filmy Císařův pekař a film Pekařův císař, nebo Drahé tety a já. Žila v letech 1912 až 1988.
Zmínit se sluší také herečku Lídu Baarovou. Její život pro vás podrobněji zpracujeme v podrobném článku někdy v budoucnu. Připomeňme si ale některé její filmy, jako například Dívka v modrém, Funebrák, Madla z cihelny, Turbina a další.
Herci filmů pro pamětníky jako komediální herci
Věra Ferbasová ve filmech většinou působila jako usměvavý diblík a přitom krásná žena. Narodila se v roce 1913 v obci na Jičínsku a zemřela v roce 1976 v Praze. Místo posledního odpočinku má na hřbitově v Jičíně. Sextánka, Falešná kočička, Mravnost nade vše, Andula vyhrála, Dědečkem proti své vůli, v těchto i v dalších filmech doslova zazářila.
Vlasta Burian je dodnes označován jako král komiků. Žil v letech 1891 až 1962. Ačkoliv exceloval především v humorných, nebo alespoň úsměvných rolích, v soukromém životě byl spíše za tichého melancholika. C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Ducháček to zařídí, Přednosta stanice a další poklady stříbrného plátna si stále rádi připomínáme právě díky hereckému výkonu Vlasty Buriana.
Další herci filmů pro pamětníky
Do našeho skromného vzpomínání na herce a herečky filmů pro pamětníky se nám toho pro tentokrát více nevejde. Namátkou ale můžeme ještě zmínit některá jména, která jsou s filmy pro pamětníky navždy spojená a třeba se k nim někdy v budoucnu vrátíme.
Hugo Haas, Jaroslav Marvan, Jindřich Plachta, Rolf Wanka, Gustav Nezval, Zita kabátová, Antonie Nedošínská, Theodor Pištěk, Jan Pivec a další.
Zavřete oči, odcházím…..
Zdroj: Autorský text, Žena-In, Česká televize