S příchodem pěkného počasí se vydáváme čím dál častěji na toulky přírodou, kde hrozí, že si přineseme domů z návštěvy lesa sebou i přisáté klíště. Klíšťata a jiný krev sající hmyz mohou přenášet bakteriální, virová a parazitární onemocnění. S klíšťaty je nejčastěji spojována klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Komáři jsou v celosvětovém měřítku nejčastějším přenašečem malárie, žluté zimnice, ale také lokálních a bakteriálních zánětů v místě štípnutí. Nejúčinnější a nejlepší léčbou je téměř vždy prevence. V dnešní době existuje naštěstí několik způsobů, jak se klíšťatům a jinému hmyzu bránit. Na trhu jsou různé přípravky – repelentní roztoky na kůži. Vybírat lze mezi gely, olejíčky, tělovými mléky, vodičky a spreje i do vlasů. Mimo to existují přípravky, které se nanášejí na oděv a dokonce je již dnes možné nakupovat speciální oděvy s účinnou ochranou proti hmyzu, ochranné návleky a ponožky.
Nejčastější výskyt klíšťat
Není žádnou výjimkou, že se již klíšťata vyskytují dokonce v městech. Je to sice menší pravděpodobnost, ale riziko tady je. Rozhodně nejčastěji se klíšťata vyskytují na travnatých prostorách smíšených lesů, loukách, parcích, zahradách a porostech s výškou cca 20 a více centimetrů. Nejlepší řešení a prevence je kombinace repelentů na tělo, vlasy i oděv. Oděv by měl být zvlášť při výletech do přírody světlý a hladký. Klíště nemá šanci se na něm uchytit a jde dobře vidět.
Jak se zbavit klíštěte
Když už se přece jen stane, že najdete přisáté klíště, vyvarujte se starých rad, kdy jej zakápnete olejíčkem. Klíště může reagovat na olejíček tak, že vrhne sliny i obsah střev přímo do rány. Raději použijte desinfekční přípravek s jódem a klíště se pokuste vyviklat – ne šroubovat! Můžete mu ukroutit hlavičku, která zůstane zakousnutá. Nástroje na pomoc při vytažení klíštěte jsou pinzeta, háček nebo kartička, které dostanete koupit v lékárně.
Fotografie:Castor Bean Tick/Sheep Tick (Lxodes ricinus) Author: Andy Murray licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com