
Foto: Nextfoto, Zdeněk Troška na křtu knihy Žít
Přestože dřív bydlel v Praze, doma si Zdeněk Troška připadá jen na jihu Čech. Na půdě rodinného domu má své království.
Pod jeho taktovkou vzniklo mnoho z české kinematografie, přičemž pro inspiraci si často jezdil do jižních Čech. Právě zde má oblíbený režisér Zdeněk Troška svůj osobitý prostor v půdní vestavbě rodinného domu v Hošticích. Na In-Lifestyle jsme se zaměřili na to, jak jeho bydlení vypadá.
Jižní Čechy jsou pro něj domovem
Legendární komedie, z nichž se velká část odehrává na menších vesnicích, a ještě lépe v jižních Čechách. Režisérský podpis Zdeňka Trošky je prostě patrný na první pohled. Jihočeské vesnice má tvůrce filmů v krvi, vždyť z jedné z nich pochází. V Hošticích totiž bydlela celá jeho rodina. A i v době, kdy byl pracovně hodně vytížený, do rodinného domu jezdil Troška odpočívat, jak uvedl portál iDNES.
Velký rodinný dům v Hošticích měl obyvatelné původně jen přízemí. V něm si vytvořil zázemí režisérův o několik let mladší bratr s rodinou. Objekt sice disponoval půdou, ale ta, nejen pro omezené metry čtvereční, byla využívaná především jako sklad. Teprve před přibližně dvaceti lety padlo rozhodnutí o rekonstrukci, jež zahrnovala také vytvoření malého půdního bytu pro Zdeňka Trošku.

Terezu Pergnerovou stál její domov spoustu práce. Starší domek musela kompletně zrekonstruovat
K pohodlnému bydlení mu stačí málo
Dalo by se říct, že Zdeněk Troška je v bydlení tak trochu minimalista. Ke spokojenosti mu stačí jen malá plocha. „Mám i malý byteček v Praze, takový pracovní, je to taková obytná knihovna, ale jinak žiju v Hošticích. Je to můj domov. Před sedmdesáti lety jsem se tam narodil a jsem tam stále,“ vyprávěl Troška pro Novinky v roce 2023. Jeho byt v Praze je skutečně „jen“ 1+1. Podkroví v rodném domě se tak ukázalo nakonec akorát.
Troška si při přestavbě nadiktoval vzdušnost a otevřenost, díky čemuž se do malého prostoru nakonec vešlo zákoutí pro odpočinek i ložnice s koupelnou. Celý dům má nakonec 22 oken. Troška vždy uváděl, že je ranní ptáče, proto je pro něj velké množství přirozeného světla v prostoru důležité. Se světlem se budí a začíná svůj den. „Jsem ranní ptáče, vstávám ve čtyři hodiny. Ano ve čtyři hodiny, vyspalý, plný energie, to znamená, že vyskočím oběma nohama, to umím, udělám hygienu a pak jdu vyřizovat poštu, čtu si,“ prozradil v rozhovoru pro web České důchody.
Zdroje: Autorský text, iDNES, Novinky, České důchody
Na jeho komedie z vesnického prostředí se může člověk dívat,a vždy objeví jiný pohled na věc.Přesné a kopírující život na vesnici.Bez příkras a opravdově vystihl lidské postavy.Má to příběh a ještě se člověk pobaví.Někteří kritici jej haní.Dříve sovětská kinematografie s nákladním vozy ve stepi,nebo válečná hrdinství Rudé armády,která dnes zabíjí nevinné na Ukrajině.Dnešní nekonečné USA seriály bez ducha a celkem primitivní jako je i Partička slovenského režiséra,opravdu pořady pro hlupáky.Troška dal svým komediím ,,český humor,který nemá ve světě obdoby.Bonmoty z českých komediií třeba Bolka Polívky jsou národním klenotem.Hluboký smysl takových hlášek pochopí jen český znalec humoru.A ten nemá ve světě konkurenci.A mít nebude.