Venku svítí sluníčko, voní čerstvě posekaná tráva a všechno zkrášlují rozkvetlé květiny hrající všemi barvami. Ale vy si to vůbec neužíváte. Z nosu vám teče rýma, která se za rýmu nedá ani označit, neboť je to pouhá voda. Oči máte uslzené, jakoby vám někdo ublížil. Dle zarudlosti vašich očí pláčete už asi dlouho. I kdybyste neplakali, tak byste stejně nic neviděli, protože vaše tvář je tak opuchlá, že na oči vám na ní v podstatě nezbývá místo. Vypadá to, že zrovna vy musíte jaro neskutečně milovat. O čem je řeč? Samozřejmě o věčně přítomné kamarádce „pylové alergii“.
Začátkem jara začíná sezóna alergiků, ta se však plně rozjíždí až v období května, neboť právě květen je plný sytých vůní, například trávy, břízy, dubu, borovice a bylin v podobě jitrocele či kopřivy.
Alergikem nemusí člověk být zcela od dětství, může se jím stát kdykoli v průběhu svého života. Důležitou roli zde hraje nejen přibývající věk, oslabenější imunita a narůstající počet námi braných léků, ale i stres či období hormonálních změn.
Alergie?
Co vlastně znamená slovo alergie? Pochází z řeckého slovního spojení allos ergos, což v překladu znamená „jiná reakce“. Již z toho vyplývá, že naše tělo reaguje na běžné podněty jinak, než u ostatních lidí (tady jinak než by mělo), v podstatě se brání.
Co s tím?
Jednoduše řečeno, mazejte k doktorovi, protože i taková neléčená senná rýma může vyústit v závažnější problém, například chronické záněty či astma. Doktor vám řekne, jak silná vaše alergie je a jak podle její síly postupovat. Běžnými přípravky proti alergii jsou Zodac, Zyrtec či Xyzal, dále homeopatika a spreje do nosu.
Fotografie publikována se svolením anankkml Photography/FreeDigitalPhotos.net