Všechny maminky chtějí pro svá děťátka jen to nejlepší. Jejich láskyplná péče začíná již okamžikem zjištění, že jsou v očekávání. Proto bedlivě sledují své těhotenství týden po týdnu.
Do péče o miminko patří nejen kojenecké pomůcky, ale i výživa. Za nejlepší výživu miminka v prvních měsících života se považuje bezpochyby kojení. O tomto se můžeme dočíst na nástěnkách dětských lékařů i v každém magazínu. Jenže ne každá maminka musí mít dostatek mléka.
Tři období ve stravě kojenců a batolat
V takovém případě přichází na řadu umělá výživa. Výživa kojenců je rozdělená na tři období: do ukončeného 4 měsíce se skládá z výlučně mléčné stravy. Kojenecké období nenese svůj název jen tak z legrace. Vyplývá z toho fakt, že je dítě kojeno mateřským nebo umělým mlékem. Pak následuje přechodné období od 4 do 6 měsíců, kde dochází k zavádění příkrmů. Třetí období startuje od ukončeného 6 měsíce a pokračuje do ukončeného 12 měsíce, kde postupně dochází k zařazování upravené stravy vhodné pro malé dítě.
Výživa kojenců
Jak jsme již uvedli ideální výživou kojenců je mateřské mléko. Obsahuje veškeré potřebné látky ve vyváženém poměru tak, jak je děťátko ke svému vývoji potřebuje. Máte-li dostatek mateřského mléka je ideální dítě kojit, jak nejdéle budete moci. Do 6 měsíce nepotřebuje další potravu, neporadí-li vám to lékař. Nepřijímalo-li by dítě dostatek mléka, může si toho maminka všimnout prostřednictvím menšího množství pomočených plen, nazelenalé (hladové) stolice či stolice s hlenem a neklidu dítěte. Pokud budete děťátko přikrmovat, lékař vám poradí vhodnou kojeneckou výživu. Patří sem například Hami, Hipp, Humana a další.
Výživa batolat
Možná to bude znít překvapivě, ale výživa batolat je až na pár výjimek stejná, jako výživa dospělých, pokud se ovšem bavíme o zdravém stravování. Strava batolete by měla bát pestrá a chutná. Bude lepší, když si vysvětlíme čeho se vyvarovat. Omezte zbytečné sladění, solení, ostrá a aromatická koření, tučná masa, vyhněte se polotovarům. Nesnažte se omezit až příliš tuk ve výživě dětí, potřebují jej na rozdíl od dospělých pro zdravý vývoj. Plnotučné mléko je výtečnou variantou, jestliže nemá dítě alergii až do 2 let věku. Více o výživě kojenců a batolat naleznete na webu maminy a mimina, kde najdete podrobnější informace.
Obrázek: pixabay.com