Umělá inteligence se v moderním světě nejnovějších technologií dere směle kupředu a hudební branže není výjimkou. Umělá inteligence v hudebním průmyslu skládá hudbu, píše texty a produkuje hudbu, která postrádá přirozený cit pro hudbu, ale své příznivce již má.
Můžeme použít upravenou větu z legendárního filmu Pelíšky „ a skladatelé nebudou mít co žrát“. Nahradí Al hudební tvorbu, nebo jen hudební svět obohatí? Zamyšlení nad touto otázkou přináší například Čt 24.
Dvě třetiny hudebníků se rizik spojených s využíváním Al obává
Podle průzkumu se dvě třetiny hudebníků obávají dopadů vyplývajících z využívání Al v hudební branži. Na druhou stranu se ale někteří respondenti přiznávají, že umělou inteligenci k produkci hudby využívají. Pokud uděláme průřez věkovými kategoriemi, dostaneme se zhruba na polovinu dotazovaných.
Mnoho hudebníků se staví odmítavě například ke generování a používání hlasů již nežijících umělců. Pravdou ovšem zůstává fakt, že například poslední skladba legendárních Beatles by bez umělé inteligence dokončená nikdy nebyla.
„ Protiprávní vývoj by mohl ohrozit možnosti, které nám může generativní umělá inteligence přinést,“ shrnul zádrhely hudební evoluce ředitel právní sekce Mezinárodní federace hudebního průmyslu Abbas Lightwalla.
Umělá inteligence dokáže spojit zdánlivě nespojitelné
Jedním z mnoha příkladů toho, co umělá inteligence dokáže „vyrobit“, je spojení Black Sabbath a Ivana Mládka. Poslechnout si tak díky Al můžete, pro někoho hudební paskvil, pro někoho bomba věc, skladbu Paranoid od zmiňované metalové skupiny s textem písně Jožin z bažin od Ivana Mládka. Profesionálové si budou rvát vlasy na hlavě, ale mezi posluchači se najde dost fandů tohoto hudebního výtvoru.
Pokud chcete zajít v pátrání po skladbách vytvořených umělou inteligencí ještě dál, stačí se porozhlédnout po YouTube kanále. Narazit tady můžete na hudební počiny fanoušků Al, kteří chrlí jednu skladbu za druhou. Můžete se například dostat k poslechu rockové verze sbírky básní kytice od Karla Jaromíra Erbena.
Hudební počiny vytvořené umělou inteligencí se líbí, ale i děsí
Hlavní otázkou je, jak moc se umělá inteligence, respektive její využití v hudebním průmyslu odrazí na umělcích a jak moc to zasáhne do jejich autorských práv. Na druhou stranu je to nezadržitelný vývoj, který se nedá zastavit.