Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek 8. září 2022. Zemřela ve věku 96 let. Vládla neuvěřitelných 70 let a po dobu jejího působení v čele britské monarchie platila za panovnici, která se těší respektu veřejnosti. Od doby její smrti a nástupu jejího syna Karla III. na trůn se ale událo mnoho změn.
Královna Alžběta II. vládla Spojenému království a dalším nezávislým státům sdružených ve společenství Commonwealth realm neuvěřitelných 70 let a 214 dní. Déle se na trůnu udržel jen král Ludvík XIV.
Když zemřela královna Alžběta II. pár věcí se změnilo
Když zemřela královna Alžběta II, po celém světě truchlily miliony lidí. V monarchii se pak logicky odehrálo několik zásadních změn, které jsme pro vás shromáždili ze všech dostupných materiálů.
Nejzásadnější změny po smrti královny Alžběty II.
Zřejmě nejzásadnější, ale logické změny nastaly v následnické linii. Král Karel III. nastoupil po smrti své matky na trůn a následníkem trůnu se stal jeho starší syn princ William. Dalším nástupcem na trůn je v královské linii nejstarší syn prince Williama princ George. Následuje princezna Charlotte a princ Louis.
Královská rodina se po smrti královny a nástupu krále Karla III. na trůn rozhodla vyjít vstříc kritice britských občanů. Došlo ke zmenšení nákladů. Král Karel III. je sám velkým podporovatelem udržitelných zdrojů a pokud je to jen trochu možné, promítá snižování nákladů a dopadů na životní prostředí i do chodu královské rodiny a královského dvora.
Poštovní známky, bankovky a hymna
Do oběhu se postupně dostávají mince s podobiznou krále Karla III. Sám král ovšem zvolil cestu postupného nahrazení mincí a bankovek. Je to především z ekonomického důvodu. Postupné nahrazení je mnohem ekonomičtější, než okamžitá výměna, která by byla také organizačně neskutečně náročná. Za to si král vysloužil slova chvály od britské veřejnosti.
Stejné je to v případě poštovních známek s vyobrazeným vládnoucím panovníkem.
Ne jinak je to s výměnou vojenských uniforem s novým znakem vlády. K postupné výměně dojde až po opotřebení stávajících uniforem.
Také v britské státní hymně došlo ke změně. Po smrti královny a nástupu Karla III. na trůn se používá původní verze God Save the King, používaná od 19. století. Text v českém jazyce Bože, chraň krále, byl po léta vládnutí královny Alžběty II. změněn na slova God Save the Queen, Bože, chraň královnu.
Poněkud volnější přístup ke královským kodexům a protokolům
Britská veřejnost se netají tím, že peripetie, které se dějí kolem vévody a vévodkyně ze Sussexu a prince Andrewa, by se za života královny Alžběty II. neděly, nebo by se alespoň nedostávaly v takové míře na veřejnost.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Královna Alžběta II. byla proslulá tím, že soukromí královské rodiny je soukromé a tečka. Stačí si vzpomenout na skandály ohledně manželství jejího syna s princeznou Dianou a jejich následný rozvod. Na většinu informací bylo uděleno embargo. Přesto na veřejnost dostaly a svého času to bylo v Británii téma číslo jedna.
Osobní a lidský přístup k veřejnosti
Vztah členů královské rodiny vůči veřejnosti a médiím ale zaznamenal velké změny. Oproti své matce, není král Karel III. tolik upjatý. Na oficiálních společenských akcích a veřejných vystoupeních působí uvolněně, usmívá se a často si povídá s běžnou veřejností. Poslední rok jeho vlády je ale do značné míry ovlivněn léčbou rakoviny, která byla panovníkovi diagnostikovaná v loňském roce.
Prince Williama a jeho manželku princeznu Kate vnímá veřejnost jako nejoblíbenější členy královské rodiny. Jejich popularita navíc neustále roste. Je to, kromě jejich dobročinné angažovanosti, i jejich osobním přístupem k „obyčejným“ lidem. Princezna Kate, která si prošla náročnou chemoterapií, na sociálních sítích poměrně často sdílí fotografie ze soukromí své rodiny. Na veřejnosti princezna Kate i princ William pózují s cizími lidmi, objímají se s nimi, nechávají se fotografovat a úsměvy rozhodně nešetří. Zjednodušeně řečeno, k veřejnosti zaujali nadstandardně lidský přístup.
Jak se říká – královna je mrtvá, ať žije král. Uvidíme jaké další změny nastanou pod vládou Karla III.
Zdroj: Autorský text