Rodičovství se nedá naučit, je to cesta. Můžeme si však vybrat, jakým stylem výchovy budeme k dítěti přistupovat. Veronika Arichteva zvolila ten respektující.
Herečka Veronika Arichteva se rozhodla vychovávat svého syna Luku přístupem respektující výchovy. Ten podle webu Edunaco staví dětem pevné základy, a to tím, že je učí vnímat a komunikovat své pocity, potřeby a hranice. Klade důraz na porozumění, empatii a partnerský přístup mezi rodičem a dítětem. To ale může být pro některé tradičně smýšlející rodiče nepochopitelné.
Respektující výchova v praxi
Veronika Arichteva otevřeně hovoří o tom, že i přes snahu o klidnou komunikaci občas dojde k situacím, kdy emoce převládnou. Přiznává, že někdy zvýší hlas nebo řekne něco, co není vhodné. V takových případech však dodržují se čtyřletým Lukou pravidlo omluvy: „Samozřejmě se stane, že Luka má nějaký exces, nebo já nezvládnu nějakou situaci. Já třeba zakřičím, nebo řeknu něco, co není hezké… Máme ale to pravidlo, že jdeme a omluvíme se,“ rozpovídala se v podcastu MámySobě.
V poslední době se Veronika potýká s náročnými situacemi, kdy její syn prochází obdobím intenzivních záchvatů vzteku. Popisuje je jako náročné momenty plné hysterie, kopání a křiku. „Začalo peklo pekel, vztek, řev, hysterie, kopání, ležení na zemi, úplně úlet. Věděli jsme, že pokud ustoupíme, tak je to blbé a vyřve si to. Zkoušeli jsme všechno, nic nezabíralo, trvalo to třeba půl hodiny, tohle jsme ještě nezažili, intenzita byla fakt velká,“ uvádí jako příklad situaci, ve které by si mnoho rodičů nezachovalo chladnou hlavu.
Jiřina Bohdalová si pořídila byt za 6 milionů. Mělo by však jít spíše o investici než nový domov
Své volby rozhodně nelituje
Veronika ale věří, že vztek je přirozenou reakcí dítěte na frustraci, a snaží se k těmto situacím přistupovat s pochopením. Pokouší se identifikovat důvod synova hněvu a nabídnout mu podporu: „Vzteká se z nějakého důvodu, něco se mu nelíbí, a to je naprosto v pořádku. Řeknu mu, ano, vidím, že se zlobíš, pak řeknu, proč si myslím, že se zlobí, a čekám, co se bude dít. Většinou za mnou přišel, obejmul mě a je to dobrý.“
Přístup Veroniky Arichtevy k výchově však není bez kritiků. Někteří lidé zastávají názor, že dítě by mělo dostat fyzický trest, aby pochopilo hranice a autoritu. Veronika se s těmito názory setkává a uvědomuje si, že její metoda může být vnímána kontroverzně. Přesto je přesvědčena o správnosti svého přístupu a věří, že respektující výchova vede k výchově vnímavého a sebevědomého člověka. „Nenechám se zviklat názorem, že s tímto přístupem bude z mého syna špatný člověk nebo, jak často slýchám, nevychovaný parchant či rozmazlený spratek. Věřím, že to bude obráceně,“ dodává.
Zdroj: Autorský text, Edunaco, MámySobě