
Foto: Instagram (Se souhlasem), Aleš Cibulka
Aleš Cibulka patří mezi naše nejlepší moderátory. Jeho rozhlasový pořad Tobogan a divácky oblíbený televizní pořad Sejdeme se na Cibulce má své skalní fanoušky. Redakce In-Lifestyle Aleše Cibulku vyzpovídala a mimo jiné jsme se podívali pod pokličku těchto pořadů.
Alešovi se podařilo něco, co nikomu z jeho kolegů. Má svou vlastní talkshow, a to jak na rozhlasových vlnách, tak v televizi. S Alešem jsme si povídali nejen o zmiňovaných pořadech.
Aleš Cibulka, Tobogan a pořad Sejdeme se na Cibulce
Pořad Tobogan v listopadu oslaví 35. narozeniny. Tato hodinová talkshow se vysílá živě, sobotu co sobotu, od roku 1990 a je zapsaná v české knize rekordů jako nejdéle vysílaný zábavný pořad v Česku.
Aleš Cibulka je jeho autorem a moderátorem od října 2004 a navázal na práci svého předchůdce Tomáše Slámy, který předčasně zemřel. Aleš je tedy u mikrofonu tohoto pořadu více než 20 let.
Pro televizní diváky je tu Aleš Cibulka s pořadem Sejdeme se na Cibulce. Pořad měl ve vysílání téměř desetiletou pauzu. V současné době je ale zpět na televizní obrazovce a na nezájem diváků si rozhodně ztěžovat nemůže. Moderátor Aleš Cibulka si před kamery zve zajímavé hosty, ze kterých během povídání dokáže obrazně řečeno vytáhnout zajímavosti, vzpomínky a historky, které diváci milují.
Kromě toho Aleš už osmnáctým rokem připravuje tradiční stolní Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky a na podzim se jeho bestseller Slavné tváře českého filmu dočká druhého dílu. Aleš Cibulka se tedy rozhodně nenudí.
Aleš Cibulka a jeho vzpomínky na začátky v Toboganu
Využili jsme toho, že si na nás Aleš Cibulka našel čas a položili jsme mu několik otázek. Můžete se tak o oblíbených pořadech dozvědět, co jste třeba nevěděli.
Když srovnáte své začátky v Toboganu, nebo v pořadu Sejdeme se na Cibulce a současnost, je v tom nějaký rozdíl?
Pokaždé, když se vrhnete do něčeho nového, je to samozřejmě dobrodružství. U Toboganu to ale bylo trochu jinak. Ivan Rössler, zakladatel tohoto projektu, přišel s tímhle nápadem hned po Revoluci a první díl se vysílal 26. listopadu 1990. Týden co týden pořad připravoval a moderoval Tomáš Sláma. Ten bohužel v červnu 2004 podlehl těžké nemoci a v Rozhlasu vedení zvažovalo, co s pořadem dál.
Já jsem se dostal mezi šestici „finalistů,“ ze kterých se vybíral nový moderátor. A jak vidíte, vyšlo to. Navazoval jsem tehdy na čtrnáctiletou tradici, bylo na čem stavět. I když zpočátku byla fanouškovská posluchačská základna hodně nedůvěřivá. Nevěděli, co by jim pětadvacetiletý cucák mohl vlastně nabídnout. Přízeň posluchačů jsem si musel dlouze a poctivě získávat.
Sejdeme se na Cibulce
A řeknu vám jednu zajímavost. Pořad Sejdeme se na Cibulce měl být původně jen televizní podoba Toboganu. Zjistili jsme ale, že vytvářet současně rozhlasový i televizní pořad je prostě nemožné. Každý takový formát má své vlastní zákonitosti, kterými se řídí a prostě je nelze kombinovat.
Proto vznikl nový televizní pořad, který vlastně z Toboganu vychází, ale postupně se oba pořady začaly malinko odlišovat. To zásadní je ale spojuje, a to je osoba moderátora. No a zatímco Tobogan je vysílán každou sobotu bez přestávky, u Sejdeme se to bylo jiné. V roce 2015 bylo natáčení pořadu ze strany majitele televize ukončeno a deset let jsme měli pauzu. Letos v lednu jsme začali točit dál, jako by žádných deset let vůbec nebylo.
Povídání o těch, kteří prošli Toboganem a pořadem Sejdeme se na Cibulce
Když už jsme měli tu možnost, nedalo nám to a Aleše jsme se zeptali hosty, se kterými se ve svých pořadech potkal.
Na které hosty rád vzpomínáte? Přesněji, na kterého hosta nejde zapomenout?
Je smutné, že když jsem se probíral našimi hosty z historie, došlo mi, kolik z nich už si nikdy nepozvu. Evičku Pilarovou, Hanu Maciuchovou, Janu Hlaváčovou a Luďka Munzara, Wabiho Daňka, Helenku Štáchovou, pány Mladého a Náhlovského, Lubu Skořepovou, Karla Gotta a mnohé a mnohé další. Na ně na všechny moc rád vzpomínám.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jeden host jim ale kraluje. Bylo mi ctí, že pravidelně před vánočními svátky do Toboganu chodíval pan prezident Václav Havel. A troufnu si říct, že se k nám společně s paní Dagmar rád vracel. Mrzí mě, že jsem se ho nezeptal ještě na miliony věcí, které jsem při našich setkání nestihl. Jenže tenkrát jsem měl pocit, že to setkávání bude navždycky.
Podle čeho si vlastně své hosty vybíráte?
Výběr a kombinace hostů, to je prostě alchymie. Do talkshow si předně berete lidi, kteří jsou mluvní. Co s člověkem, ze kterého musíte páčit každé slovo? Já ale tvrdím, že každý člověk je něčím zajímavý, jen to z něj musí moderátor takzvaně vykutat.
A pak je taky mojí ctižádostí povídat si s mými hosty na témata, které s nimi ještě nikdo neprobral. Rozhovor musí zajímat diváky či posluchače, mě, ale v neposlední řadě i mé respondenty. Největší prohrou pro mě je, když se na něco zeptáte a host začne slovy: No, to už jsem vyprávěl tisíckrát, ale dobře, no.
Aleš Cibulka jen jednou dostal odpověď ne
Je někdo, kdo pozvání vyloženě odmítl?
A víte, že jedna jediná česká herečka? Není nijak moc slavná, je velmi vtipná a já ji mám, coby herečku i coby komičku, moc rád. Ale ta po mé produkční vzkázala, že do mého pořadu nikdy nepřijde. Tak nevím, co jsem jí kdy provedl.
Hosté, kteří již přijít nemohou
I mezi známé tváře chodí paní Smrt. Nejedna celebrita, herečka, herec, zpěvačka, zpěvák bohužel opustili tento svět a můžeme na ně už jenom vzpomínat.
Koho byste rád uvítal v některém svém pořadu, ale bohužel to již není možné, protože již není mezi námi?
Všechny ty, které jsem před chvilkou vyjmenoval. To se to dělaly vánoční speciály, když dorazil pan Munzar s paní Hlaváčovo a zazpívala k tomu „Pilarka,“ nebo „Zagorka.“

Abych byl ale spravedlivý, úžasní hosté jsou i mezi mladinkou generací. Život prostě jde dál a velké osobnosti odcházejí. S tím nic neuděláme. Já nikdy nepřestanu děkovat za to, že jsem se s tou slavnou skvadrou hvězd mohl potkat. Se Stellou Zázvorkou, Zitou Kabátovou, Svatoplukem Benešem a mnohými dalšími.
Aleš Cibulka se nevěnuje „jen“ moderování
O Alešovi je známo, že je dobrý moderátor. Víte o něm ale, že je i spisovatel?
Víme o Vás, že kromě toho, že jste skvělý moderátor, také píšete knížky. Představte nám některé ze svých knih, prosím. Čemu se věnujete ve svém psaní?
Kde začít? Můj rozptyl je velký. Tak zaprvé prvorepubliková kinematografie. V roce 2002 jsem napsal svou prvotinu, životopis herečky Nataše Gollové. Abych se pochlubil, do dnešního dne se prodalo krásných 180 tisíc výtisků.
Následoval druhý díl a kniha o další hvězdě první republiky Zdeňce Sulanové.
Hvězdám filmů pro pamětníky se věnovaly i čtyři díly mé série Černobílé idoly a osmnáctým rokem vychází pravidelně Cibulkův stolní kalendář pro pamětníky.
Pak to taky byly tři knihy O češtině, což byla knižní podoba našeho tehdejšího televizního pořadu.
Společně s psychiatrem Radkinem Honzákem a publicistkou Agátou Pilátovou tvoříme takzvanou Edici destigma. První kniha byla o vyhoření, druhá o panické atace, třetí o depresích a čtvrtá o psychických problémech dětí.
Pak ještě tři knihy o Toboganu, abych na něco nezapomněl. No a v současné době vzniká druhý díl loňského bestselleru Slavné tváře českého filmu.
Takže musím neskromně říct, že jeden foch v knihovničce už jsou jen a jen moje knižní ratolesti.
Uzavřel naše povídání Aleš Cibulka.
Zdroj: Autorský text