Herečka a zpěvačka Anička Slováčková bojuje již podruhé s rakovinou. Nyní otevřeně promluvila o celé své cestě v boji s rakovinou, o časové prognóze i o tom, jak důležité je vnímat své tělo a vědět, že na to člověk nemusí být sám. A také o tom, jak důležité je, nikdy to nevzdávat.
Velmi otevřený rozhovor s Aničkou Slováčkovou vedla moderátorka podcastu Bellis Pink Talks Nikol Pazderová, kterou jsme požádali o představení projektu Bellis. S čím vším se Anička během rozhovoru svěřila? Na co Anička v rozhovoru upozornila a proč přijala pozvání právě od Bellis?
Velmi otevřené zpověď Aničky má jasný cíl
Anička Slováčková se v rozhovoru svěřila s tím, že když se před rokem a půl dozvěděla, že je rakovina zpátky a že metastázovala, z počátku si vůbec nepřipouštěla vážnost situace.
„Nebála jsem se o svůj život, ale o to, že nebudu mít vlasy a že mě vyhodí v práci, vůbec jsem se nebála o svůj život, takhle jsem myslela, teď bych si za to natřískala,“ řekla mezi povídáním zpěvačka.
Vytržená věta z kontextu působí dramaticky. Anička ale chtěla poukázat na to, že v případě onkologické diagnózy člověk kolikrát na chvíli ztratí logické myšlení. Především nedostatek informací dokáže pacienta vykolejit.
Manažerka projektu Bellis, která s Aničkou vedla rozhovor, nám objasnila, proč Anička Slováčková přijala pozvání do podcastu a jak důležitá je informovanost.
V podcastech Bellis Pink Talks se mluví o rakovině, léčbě, možnostech a především o tom, že se ten boj nikdy nemá vzdát.
Podcasty jsou určené všem, kterých se dotýká téma rakoviny prsu – pacientkám, pacientům, jejich rodinám a blízkým, zdravotníkům, studentům, prostě každému, kdo se chce o problematice rakoviny prsu dozvědět více informací a nebýt na toto téma sám.
Nikol, můžete nám představit projekt Bellis? Co pro pacientky s diagnózou rakoviny prsu můžete udělat?
Tak předně je důležité říct, že tu nejsme jenom pro samotné pacientky a ženy, kterým do života přímo zasáhla rakovina prsu, ale pro všechny, kterých se toto téma, byť ne osobně, dotýká.
Naším cílem je informovat. Protože, jak sama Anička Slováčková během našeho povídání zmínila, informovanost dost často pokulhává. Ano, lékař vám sdělí informace, diagnózu, navrhne postupy léčby, ale i potom vám zůstane v hlavě spousta nezodpovězených otázek. Není v silách lékařů s každou pacientkou, nebo s blízkými onkologických pacientek, rozebrat každou jejich otázku, nebo obavu. Proto jsme tady my. Na naší bezplatné lince 800/546 546 se mohou ženy, které postihlo onemocnění rakoviny prsu ptát. Dozví se, co potřebují vědět, co je zajímá. Mohou se svěřit se svým strachem a rázem v tom nebudou sami. Dokážeme jim vysvětlit běžnou řečí odbornou terminologii, poskytneme psychickou podporu a vzhledem k tomu, že obsluhu linky mají na starosti ženy, které si sami prošli rakovinou prsu, máme zkušenosti a dostatek tolik potřebné empatie a pochopení.
Dokážete nabídnout i odbornou pomoc?
Samozřejmě. Obsluha Avon linky za zdravá prsa je složená z žen, které si sami prošli náročnou léčbou rakoviny prsu. Mají za sebou několik seminářů, terapeutických konferencí a podobně. Pomáháme pod odbornou supervizí. Navíc je každou středu v době od 15 hodin do 18 hodin k dispozici psycholog.
Bellis pomáhá nejenom prostřednictvím poradenské linky. Pořádá také pro ženy s rakovinou prsu a jejich blízké odborné a podpůrné projekty.
Hodně se věnujeme prevenci rakoviny prsu, pořádáme workshopy samovyšetření prsu, vydáváme podcasty Bellis Pink Talks.
S námi v tom nejste sami.