V několika posledních letech se seriály s detektivní tématikou roztrhl pytel. Málokterý detektivní seriál si ale získal takovou popularitu jako Dobrodružství kriminalistiky.
Česká televize cyklus hraných příběhů z různých oborů kriminalistiky vrací na televizní obrazovky. Víte, kde se koprodukční seriál Dobrodružství natáčel? Sám režisér Antonín Moskalyk v jedné epizodě ztvárnil kriminálníka Julliana Lavala, tušíte, ve které to bylo? Prozradíme i další zajímavosti, které jsme pro vás „posbírali“ ze všech dostupných materiálů.
Koprodukční seriál Dobrodružství kriminalistiky
- Epizody představují kriminalistické úkony, které byly uplatněny u soudu a následně zařazeny do oficiálních a uznávaných vyšetřovacích procesů.
- S původní myšlenkou na obsah seriálu přišel filmový režisér, dokumentarista a spisovatel Jaroslav Šikl. Ten je zároveň autorem námětu pro Třicet případů majora Zemana.
- Dobrodružství kriminalistiky vzniklo v Československo – Německo – Francouzské koprodukci.
- Někteří herci se objevili v seriálu hned dvakrát, pokaždé v jiné epizodě a v jiné roli. Bylo to z důvodu mnoha dílů a počtu postav v celém Dobrodružství kriminalistiky.
- Seriál zahrnuje 150 let vývoje kriminalistiky.
- Režisér Antonín Moskalyk se ujal role zločince Julliana Lavala v epizodě Bertillonáž.
- Pouze v jediné epizodě – Paprsek, se některé scény natáčely v zahraničí. Jako perličku můžeme prozradit, že díky tomu, že štáb nestihl včas vyřídit povolení k natáčení v Amsterdamu, natáčelo se zde načerno. Díky tomu tamní policie zatkla několika členů štábu. K zatčení došlo při realizaci scény, ve které herci u Rijksmusea Amstrdam z auta vynášeli padělky obrazů.
Dobrodružství kriminalistiky bylo a stále je diváky velmi oblíbené
Dobrodružství kriminalistiky si získalo velkou oblibu jak u nás, tak v zahraničí. Celkem se natočilo 26 epizod, ve kterých účinkovalo přibližně 600 českých a německých herců. Natáčení probíhalo v letech 1989 až 1993.
Další perličky
Perliček z natáčení Dobrodružství kriminalistiky je mnohem více, než jsme Vám zde nabídli. Za zmínku by stálo například i to, že Ivan Vyskočil zničil jeden z historických automobilů. Prorazil na voze olejovou vanu při natáčení epizody Padělek. A možná by vás ani nenapadlo, že jedna z epizod posloužila jako vzor pro jeden díl Četnických humoresek s hercem Ondřejem Vetchým. Jednalo se o epizodu Mechanoskopie.
O detektivním seriálu Dobrodružství kriminalistiky by se toho dalo napsat mnohem více, ale to třeba někdy příště.
Nevím jak komu -já mám 80 let a televize už mě nebaví-ne k vůli věku ale k vůli věčnému opakování starých pořadů -hlavně filmů-na nekonečné seriály se nedívám -mám dost starostí ze svou domácností a abych řekla pravdu vidět doma v telce stále stejné tváře to také není to pravé ořechové. Nevím pro koho vlastně televize vysílá.Raději si čtu nebo luštím.