
Foto: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0, hrob Jiřího Grossmanna
Jiří Grossmann by 20. července oslavil čtyřiaosmdesáté narozeniny. Nádorové onemocnění ale všestrannému umělci vzalo život v pouhých třiceti letech. Smrt ho zastihla na vrcholu kariéry, když exceloval s Miloslavem Šimkem („63) v divadle Semafor.
Jaký byl ve skutečnosti Jiří Grossmann a jaký byl jeho sice krátký, ale rozhodně zajímavý a úspěšný život? Pojďte spolu s redakcí In-Lifestyle zavzpomínat na legendárního Jiřího Grossmana.
Jiří Grossmann (†30) svoji nemoc tajil
Grossmann se narodil 20. července 1941 do rodiny divadelníků. Komik, humorista, satirik, humorista, zpěvák, textař, muzikant a divadelní autor, to je základní výčet toho v čem umělec exceloval.
Nemoc, která Jiřímu vzala o několik let později život, u něho lékaři poprvé objevili když byl na vojně. Nádorové onemocnění Hodgkinovu chorobu, tehdy překonal, přesto, že velké šance neměl. Následně byl propuštěn do civilu. V té době potkal svoji manželku Janu Bonhardovou. Manželství trvalo čtyři roky. Údajně se jejich manželství rozpadlo z toho důvodu, že Jana si přála děti, Jiří byl proti. Své onemocnění totiž Jiří tajil i před svojí manželkou.
V osmadvaceti letech se nemoc ozvala znovu a s ještě větší razancí. Jiří Grossmann věděl, že se blíží konec a prakticky na rozloučenou napsal český text k písni Il ragazzo della Via Gluck, kterou známe v podání zpěvačky Nadi Urbánkové s názvem Závidím.

Z dvojčat Vladimíra Dlouhého vyrostli mladí a pohlední herci. V televizních obrazovkách září
Několik týdnů před svou smrtí se nechal z nemocnice ještě odvést na poslední vystoupení do divadla Semafor. Vystoupení plné humorného povídání bylo pro všechny vlastně ale smutným loučením.
Jiří Grossmann zemřel 5. prosince 1971.
Výjimečnost Jiřího Grossmanna
Grossmann měl neskutečný hudební talent. Kdyby se nedal pracovně dohromady s Miloslavem Šimkem, zřejmě by u něho zvítězila cesta hudebníka a zpěváka.
S Jiřím Brabcem založil skupinu Country Beat Jiřího Brabce. Mnoho písní, které pro tuto skupinu napsal, poté sám zpíval, nebo je zpívali jiní zpěváci, například Naďa Urbánková nebo Pavel Bobek.
V roce 1967 se Jiří Grossmann spolu s Miloslavem Šimkem zařadili do divadla Semafor. Oblíbenost jejich scének, humorných povídek prokládaných písničkami, byla neskutečná.
Jiří Grossmann byl také výjimečný textař. Kromě zmiňované písně Závidím po sobě zanechal celou řádku písní u kterých třeba ani nevíte, že text pochází z pera výjimečného Grossmanna. Jako vzpomínku můžeme jmenovat písně
- Drahý můj – Naďa Urbánková a Jiří Grossmann
- Vzdálené bubny – Jiří Grossmann
- Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát – Pavel Bobek
- Jako kotě si příst – Jiří Grossmann s Naďou Urbánkovou a Miluší Voborníkovou
- Čekej tiše – Eva Olmerová
- Houston – Pavel Bobek
- Je to zlé – Ladislav Vodička
- Má dívka N – Pavel Bobek
Zdroj: Autorský text, Wikipedie