Kancelářská židle je hned vedle pracovního stolu druhým nejdůležitějším vybavením každé pracovny, ve které spousta z vás tráví většinu svého času. Jestliže i vy vykonáváte sedavé zaměstnání a na židli strávíte celou pracovní dobu, pak si nenechte ujít dnešní článek. Mnoho lidí nevěnuje kvalitě své kancelářské židle příliš pozornosti, čímž sami sebe odsuzují k mnoha zdravotním problémům. Ty se nemusí projevit hned, ale jakmile udeří, nadšením skákat nebudete. Prozradíme vám 2+1 tip pro výběr té pravé kancelářské židle, díky které hravě předejdete bolesti sedavého svalu, zad či kyčlí. Věřte, že není židle jako židle a že každému nevyhovuje stejný tip. Proto je důležité najít ideální kompromis. Jak na to se dozvíte z následujících řádků!
Kancelářská židle, aneb jak ji správně vybrat
Při výběru kancelářské židle se můžete řídit hned několika kritérii, která by měla správná židle splňovat. V první řadě nutno zmínit ergonomické požadavky zdravého sezení, opomenout ale nelze ani anatomii lidského těla, životnost nebo snadnou údržbu. Na závěr je důležité, aby pěkně vypadala. Jste připraveni najít tu pravou kancelářskou židli do vaší pracovny? Tak jdeme na to!
-
Tip první: doba sezení
V první řadě je důležité odpovědět si na otázku, kolik hodin denně na židle strávíte. Doba sezení se dá rozlišit na krátkou, středně dlouhou a dlouhou. Pokud na židli strávíte maximálně 4 hodiny denně, pak si nemusíte lámat hlavu mechanickou stránkou a hravě se spokojíte i s levnější kancelářskou židlí. Pakliže ale na židli za den prosedíte cca 12 hodin, pak volte synchronní mechaniku. Ve chvíli, kdy se svou židlí strávíte více jak 12 hodin denně, pak je vaší sázkou na jistotu židle s možností pohybující se osy sedáku a opěradla.
-
Tip druhý: potah
Nyní se dostaneme k výběru potahového materiálu, který rovněž hraje důležitou roli. Vaše kancelářská židle může mít potah ze síťoviny, který je velice vzdušný a vhodný především pro letní měsíce. Dalším oblíbeným materiálem je čalounění, které se pyšní výbornými izolačními vlastnostmi a je vhodné do chladnějších míst. Do třetice zmíníme kůži, která je nenáročná na údržbu, ale nedoporučuje se pro delší sezení díky nulové prodyšnosti.
-
Tip třetí: kolečka
I kolečka mají co do kvality kancelářské židle hodně co mluvit, proto byste měli věnovat pozornost i této maličkosti. Kolečka se dělí celkem do tří druhů: tvrdá, měkká a univerzální. Zatímco tvrdá kolečka jsou paradoxně určená na měkké povrchy, jako je například koberec, měkká kolečka naopak patří na povrchy tvrdé, tedy na dlažbu, parkety, lino nebo plovoučku. Co se týče univerzálních koleček, ta se dají použít na jakémkoli povrchu a představují tak nejlepší, leč finančně nejnáročnější variantu.
Fotografie publikována se svolením KEKO64 FreeDigitalPhotos.net