Pamatujete si, když jste byli malí a neustále jste si vymýšleli nová a nová slova, která dávala smysl jen vám samotným? Ano, tahle doba je sice již dávno minulá, ale nyní máte malé děti, které dělají do stejné, a vy si s tím nevíte rady? Máte je opravovat? Ano, či ne? A když ano, tak kdy?
Děti vymýšlejí nová slova a patvary slov původních naprosto běžně. Není na tom nic zvláštního a špatného. Z druhé strany vše má svoji míru, a to samozřejmě i dětské vymýšlení slov. Do jaké míry si tedy mohou vaše děti vymýšlet?
Když jsem byla malá, ráda jsem si vymýšlela slova a patvary. Než, že bych neuměla mluvit, nebo měla malou slovní zásobu. Upovídaná jsem byla od malička a moje slovní zásoba byla velmi široká. Jen mi faktický svět slov již nestačil a můj um si žádal další slova.
Mnoho dětí dělá to stejné co já. Všechny ty děti správné výrazy znají, ony ví, že rohlík je rohlík, ale prostě mu říkají jinak.
Opravovat, ale s citem
Při vytváření slov dětem pracuje jejich fantazie a usnadňují si artikulačně těžká slovíčka, kterých je čeština plná. Uvědomte si, že vy vašim dětem rozumíte, ale nikdo jiný ne. V tento okamžik pak nastává problém. Děti vyrůstají, stávají se z nich dospělí a není žádoucí (a to hlavně pro ně samé), aby mluvili vymyšlenými slovy. Přestože vymýšlená slova svědčí o jejich široké slovní zásobě a fantazii, měli byste je mírně krotit. Pokud dítě použije špatné slovíčko, nerozzlobte se na něj, jen jej opravte správným tvarem. Jak budete správná slova opakovat, začnou se mu sugestivně vkrádat do jeho vlastní mluvy.
A co vy? Vymýšlejí si vaše děti vlastní slova? A jaká používají nejčastěji?
Fotografie publikována se svolením Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net