Macronovi se na Windsoru nevyhnuli trapnému momentu, který zkoumá veřejnost. Napětí je u nich zřejmé

Foto: https://www.president.gov.ua/ / Creative Commons / Attribution 4.0, Brigitte Macron a Emmanuel Macron v roce 2018
Nedávno zavítal francouzský první pár do Velké Británie. Jejich program byl nabitý, odehrával se v přátelském duchu, ale neobešel se bez rozpačitých momentů.
Třídenní státní návštěva Emmanuela Macrona a jeho manželky Brigitte ve Velké Británii se odehrála ve dnech 8.–10. července. Francouzský prezidentský pár byl ubytován na hradě Windsor a větší část společenského programu se rovněž odehrávala právě zde, a to kvůli opravám Buckinghamského paláce. Projednávaly se vztahy obou zemí i společný přístup k mezinárodním otázkám. Na In-Lifestyle jsme ale zaznamenali, že veřejnost zaujaly i drobné přešlapy v protokolu, stejně jako mírně odtažité chování Brigitte Macronové.
Brigittino odmítnutí nabízené ruky
Macronovi dorazili na letiště v Northoltu, kde je již čekali princ William a princezna Kate. Hned při příletu se odehrál první hodně rozebíraný moment, kdy francouzský prezident vystoupil z letadla jako první a po něm následovala jeho manželka, která však zcela ignorovala jeho nabízenou ruku a pouze se držela zábradlí. Lidé si ihned vzpomenuli na incident z Hanoje, kde Brigitte manželovi těsně před výstupem z letadla uštědřila dokonce políček.
Situace samozřejmě vyvolala značné spekulace o vztahu Macronových a jejich chování bylo podrobeno ještě kritičtějšímu pohledu, kdy se lidem zdálo, že Brigitte byla v některých momentech skutečně odtažitá či roztěkaná. Později se však ukázalo, že jen pár dní před státnickou akcí jí zemřela sestra, což její chování mohlo vysvětlit.
Princ William se již rozhodl ohledně budoucnosti svého bratra. Harry přišel o poslední naději
Královská rodina Macronovy srdečně přivítala
Jak již bylo zmíněno, za britskou královskou rodinu přivítali francouzský prezidentský pár princ William a princezna Kate. Přivítání to bylo formální, ale přesto vřelé, prezident Macron naznačil políbení Katiny ruky. Společně pak všichni vyrazili na Windsor, kde následovalo oficiální přijetí u krále Karla III. a královny Camilly. Nechyběla vojenská přehlídka včetně výstřelů z děla či seskoku parašutistů a následný společný oběd na Windsoru. Prezident Macron zde chvilku kráčel pár metrů před králem, což bylo některými považováno za porušení protokolu.
Prezident Macron poté zamířil do britského parlamentu a ve večerních hodinách se opět na Windsoru konal státní banket, velice slavnostní událost, která se připravovala několik dní dopředu. Na banketu nechyběla ani princezna Kate s Williamem, významní státníci i celebrity jako Sir Elton John či Sir Mick Jagger. Jak král Karel III., tak prezident Macron pronesli proslovy o vzájemné spolupráci a dobrých vztazích a Emmanuel Macron během své řeči dokonce mrkl na princeznu Kate, což bylo další z diskutovaných gest na hranici s královským protokolem.
V dalších dnech pak pokračovaly návštěvy a debaty s různými politiky, stejně jako kulturní a ceremoniální akce. Jedno ze společných focení prvních párů obou zemí se neobešlo bez zmatků, kdy si Brigitte nebyla jistá, na kterém místě má stát. Jinak ale vše proběhlo bez problémů. Macron navštívil Imperial College London, stejně jako třeba Britské muzeum. Celá návštěva se odehrávala v přátelském duchu a vedla k upevnění vztahů obou stran, a to i před drobné přešlapy v protokolu, které však byly lidmi široce rozebírány.

Trojlístek našich redaktorů doplňuje Iveta. Vrátila se na pozici redaktorky po mateřské dovolené a našim čtenářům přináší zajímavé informace o osobnostech, které se hřejí v záři reflektorů. Kromě rodiny se Iveta ráda věnuje malování obrazů a miluje adrenalinové sporty.