
Foto: Nextfoto, Martin Dejdar na křtu parfému Alice Bendové
Martin Dejdar se přiženil do rodiny, ze které nakonec vzešel jeden z nejnebezpečnějších mužů v novodobé historii českého zločinu. Herec se však od švagra důrazně distancoval.
Rodinné vazby mohou být někdy nepříjemnější, než bychom si přáli. Herec Martin Dejdar si jistě nedokázal představit, že se svým vstupem do manželství napojí na příběh, který skončí doživotním rozsudkem. Jeho švagr Michael Šváb měl kdysi nadějné sny o kariéře filmového producenta. Na In-Lifestyle musíme bohužel konstatovat, že se nakonec proměnil v jednoho z nejnebezpečnějších vyděračů a vrahů v novodobé české historii.
Velkolepý film je nakonec zadlužil
Rodinu si nikdo nevybírá. Ani Martin Dejdar netušil, že se přiženil do rodiny, ze které vzejde jeden z nejznámějších českých vyděračů a vrahů. Bratr jeho manželky, Michael Šváb, měl původně velké plány a sny. V roce 1988 emigroval na Aljašku a později studoval filmovou produkci v Los Angeles. Jeho snem bylo se kariéře producenta věnovat i po návratu do ČR. Ze Spojených států si přivezl domů také snoubenku a v roce 1994 se konala dvojitá svatba, na které si jeho sestra Daniela vzala právě Martina Dejdara.
Švagři pak společně založili produkční agenturu, která však skončila neslavně. Po neúspěchu filmu Panství, který se stal třetím nejdražším českým filmem v historii, skončili v dluzích. Zatímco Dejdar dal od dalších projektů ruce pryč a dlužné miliony postupně poctivě splatil, Šváb udělal ještě větší botu. Podílel se na přípravě seriálu Bídníci, kde produkci sliboval účast Johna Malkoviche. Tento projekt však skončil zpronevěrou 11 milionů korun, za kterou byl Šváb odsouzen na 6,5 roku vězení.

Pro Veroniku Arichtevu je už herectví poněkud vedlejší. Více peněz jí vydělají sociální sítě
Šváb se nedokázal živit poctivě
Ani po návratu z vězení v roce 2010 se mu nepodařilo živit se poctivě. Naopak, až tehdy se dal na skutečně zločinnou cestu, jak připomíná podcast České podsvětí. Jeho gang se zaměřoval na bohaté podnikatele, které pod různými záminkami vylákali do zahraničí (zpravidla do Španělska nebo Dubaje), kde je drželi a vyhrožováním je nutili vyzradit citlivé informace nebo převést peníze na jejich účty. Původně šlo jen o vydírání, ale brzy se dopustili první vraždy. I přesto, že jim unesený podnikatel dal svou kartu i s PIN kódem, neušetřili ho. Ubili ho v poušti poblíž Dubaje.

Jejich druhou obětí byl podnikatel, kterého vylákali do Francie. Během vydírání však pojali podezření, že jim je policie na stopě a začali panikařit. Podnikatele nakonec zastřelili na italsko-rakouských hranicích. Pětičlenný gang si později od soudu odnesl vysoké tresty, jak informoval web iDNES. Michael Šváb dostal doživotí a na svobodu se tak už nikdy nepodívá. Martin Dejdar se od svého povedeného švagra distancoval a neudržuje s ním žádný kontakt.
„Pokud někdo spáchal těžký zločin, ať je po právu potrestán, ať je to, kdo je to! Nestýkal jsem se s ním víc, než to bylo nutné. Nezajímalo mě, co dělá, nejsem za nikoho zodpovědný. S aktivitami pana Švába jsem neměl, nemám a nechci mít nic společného ani já, ani moje rodina,“ uvedl v roce 2013 Dejdar pro Blesk.
Zdroj: Autorský text, České Podcasty, iDNES, Blesk