
Foto: Chris J. Moffett/ Creative Commons/ Attribution-Share Alike 2.5 Generic/ Michael Schumacher
Michael Schumacher, respektive jeho zdravotní stav, je již více než 11 let zahalený rouškou tajemství. Nyní ale do médií promluvil známý rodiny Felix Görner. Naše redakce požádala o vysvětlení lékařské terminologie lékaře urgentního příjmu FN Motol Tomáše Waldmanna.
Reportér německé televize RTL Felix Görner měl o zdravotním stavu Michaela Schumachera prozradit informace, které mnozí tušili, ale doufali, že je to jinak.
Michael Schumacher: jen střípky informací
Když se Schumacher v roce 2012 rozhodl ukončit svoji kariéru, nejednoho fanouška Formule 1 to zamrzelo. Schumacher se ale chtěl věnovat už jenom rodině a dobročinnosti.
29. prosince 2013 byl s rodinou lyžovat ve francouzském středisku Méribel, kde vlastní horskou chatu. Při jednom sjezdu ale vyjel do neupravené části sjezdovky a upadl. Pád to byl velmi nešťastný. Helma praskla na několik místech a Schumacher hlavou spadl na velké kameny.
Od začátku bylo jasné, že je to vážné. Lékaři uvedli Schumachera do umělého spánku a ten strávil tři měsíce v kómatu. Po probuzení měl být jeho stav stabilizovaný, ale stále vážný.
Minimální informace se média a veřejnost pokouší skládat jako stavebnici, ale je to více méně vaření z vody. Na jakékoliv informace rodina, v čele s manželkou Schumachera Corinnou, uvalila přísné embargo.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Bývalá jednička Formule 1 je nejspíš stále v šedé zóně
„Už není ani schopný se vyjadřovat slovy,“ řekl podle zahraničního webu Express Felix Görner, který je jako jediný reportér ve spojení s rodinou automobilového závodníka. Schumachera smí, podle jeho slov, navštěvovat pouze úzký okruh lidí, kam patří jen rodina a nejbližší přátelé. Není to více, než dvacet lidí. Podle slov Felixe je Schumacher závislý na pečovatelích.
„V současné době má k Michaelovi přístup maximálně 20 lidí. A podle mého názoru je to správná strategie. Protože rodina jedná v Michaelově nejlepším zájmu. Vždy přísně chránili jeho soukromí a to se nezměnilo.“ dodal Felix Görner.
„Život v šedé zóně znamená v podstatě mezi životem a smrtí. Prakticky je tak označován vegetativní stav, nebo vigilní koma. Tělo v určité míře funguje, nebo je udržováno přístroji, ale nastala smrt mozku,“ popisuje význam lékařského termínu šedá zóna, který v souvislosti se Schumacherem již několikrát zazněl, lékař urgentního příjmu FN Motol Tomáš Waldmann.
Lékař zároveň dodává, že již po několika týdnech života ve vegetativním stavu, je prognóza pacienta velmi špatná.
„Co se týká stavu Schumachera, nejsou o jeho stavu a charakteru zranění žádné přesné informace. Proto jakkoliv další komentáře by byly jen spekulace. Přesto lze konstatovat, že kdyby došlo k jakémukoliv zlepšení, veřejnost by se o tom nepochybně okamžitě dozvěděla. Jestliže takové informace nejsou, k žádnému zlepšení nedošlo a jeho stav odpovídá více méně vegetativnímu stavu,“ dodal ještě svůj postřeh lékař Tomáš Waldmann.
Zdroj: Autorský text, Express