
Foto: NextFoto, Miroslav Donutil, snímek z tiskového setkání k seriálu Záhadné případy
Pana Miroslava Donutila jsme zastihli chvíli před jeho one man show Na kus řeči. Během našeho rozhovoru jsme probrali nejenom nový film s názvem Jak se nám to mohlo stát, ale také spolupráci s Bolkem Polívkou, ke které došlo znovu po pětadvaceti letech.
Miroslav Donutil se nám mimo jiné svěřil i s tím, jak si užívá, nebo spíš neužívá důchodu a jak se dívá na to, když se herci politicky angažují.
Miroslav Donutil na to pořád ještě má
Herec Miroslav Donutil v únoru oslavil čtyřiasedmdesáté narozeniny, ale energie má stále ještě na rozdávání. Gentleman se v něm nezapře a z našeho setkání bylo velmi příjemné povídání.
Jak se nám to mohlo stát?
„Taky jsme se s Bolkem divili. Po pětadvaceti letech od Pelíšků nás spolu zase dali dohromady a zase jsme si spolu mohli zablbnout. To je vždycky vzácná příležitost přesto, že se známe opravdu hodně dlouho. Začínali jsme spolu v sedmdesátých letech na Provázku a prožili jsme spolu velký kus života. Takže když se potkáme při společné práci, je to radost pro oba,“ řekl nám hned na úvod Miroslav Donutil.
Kamarádi Miroslav Donutil a Bolek Polívka
V jednom článku jsem narazila na to, že se Bolek Polívka někde vyjádřil tak, že mezi sebou máte období, kdy se máte strašně rádi a pak zase období, kdy se takzvaně nemusíte.
„Já jsem to četl, ale víte, jak to je. Vytrhli to z kontextu, jak to bulvár umí a dali tomu takový název. Ale on to říkal úplně jinak pochopitelně,“ s úsměvem nám vysvětloval Miroslav Donutil a připojil i vtipnou poznámku. „Myslím si, že my se máme rádi trvale. Máme konstantní kamarádství, které trvá přes padesát let. Prostě Bolek to říkal jinak a oni to zase celé přetlumočili do bulvárštiny.“
Když se vrátíme znovu k filmu Jak se nám to mohlo stát, podle recenzí a komentářů je Váš herecký výkon hodně chválený. Role rodilého Čecha, který najednou zjistí, že je to nejspíš v jeho genových informacích jinak, jak se Vám to hrálo?
„Byla to příležitost pro komediální žánr. S Bolkem jsme do toho šli s tím, že to nezbourá dějiny českého filmu, ale že to bude legrace. Francouzi to hezky napsali a hezky natočili a paní která koupila práva pro Čechy, nám to dala k dispozici.“
K tomu ještě herec se smíchem dodal, že jistá filmová kritička o filmu Jak se nám to mohlo stát napsala, že je to vykradený francouzský film. Evidentně nepochopila, co je to remake.
Samotné natáčení si Miroslav Donutil pochvaloval a kromě natáčení s Bolkem Polívkou nadšeně hodnotil spolupráci a herecký um dalších kolegů ze zmiňovaného filmu. Ve filmu si ještě zahrála například Eva Leinweberová, Jitka Čvančarová, Simona Lewandowská a Filip František Červenka.
Po čase zase humor
Když už si spolu tak pěkně povídáme, nelze nevzpomenout na Pelíšky.
„Na Pelíšky pochopitelně moc rád vzpomínám, ale náš herecký život o vzpomínání není. Pořád musíme myslet dopředu na další práci a když přijde taková příležitost, jako byl tento film, tak je to vítaná záležitost.“
Pan Donutil zároveň připustil, že komediální film byl vítaná změna po všech rolích, které v poslední době ztvárnil. Připomeňme, že Miroslava Donutila jsme naposledy mohli vidět v seriálu Záhadné případy a nebo se ujal role prezidenta republiky v třídílné minisérii Moloch natočené pro Canal+. Sluší se zmínit také filmové drama Atlas ptáků, ve kterém Miroslav Donutil ztvárnil hlavní roli.
„Už jsem trošku toužil po něčem, co by mělo nádech srandy. To přišlo a mám radost, že na to bude navazovat zanedlouho další taková komediální příležitost, protože máme točit s panem režisérem Horským dalším film tohoto typu. Tak se už těším na to, že se zas chvilku nadechnu legrace.“
Pro magazín In-Lifestyle Miroslav Donutil ještě prozradil, že se také rýsuje další film, ve kterém se před kamerou opět potká s Bolkem Polívkou.
Miroslav Donutil si důchod neužívá, alespoň ne tak, jak je běžné
Vzhledem k tomu, co je všechno před Vámi, Vy asi nebudete takový ten klasický důchodce, co obuje papuče a užívá si domácí pohody a role dědečka.
„Roli dědečka si užívám, za to jsem moc rád,“ reagoval Miroslav Donutil a hned ještě doplnil, jak to má s důchodem.
„Co se týče důchodcovství, tak herec to nemá v povaze. Herec hraje dokud má dost sil. Dokud o něho má publikum zájem, tak se mu snaží vyjít vstříc a být na jevišti, nebo před kamerou. Zatím se to daří a dokud se to bude dařit, tak se budu snažit, aby se to dařilo,“ s humorem sobě vlastním dodal Miroslav Donutil.
Řada herců a umělců v důchodovém věku se ohrazuje proti výši svého důchodu. Jak se Vy díváte na výši svého důchodu?
„Já se na to dívám tak, že to stát dělá podle toho, co jsem odpracoval. Takže ho mám asi takový, jaký si zasloužím. Samozřejmě bych si dokázal představit určitou výši důchodu. I Vy byste si určitě dokázala představit třeba 150 tisíc důchod, ale máme na to? No nemáme, tak je potřeba uvažovat reálně,“ smířlivě poznamenal herec.
Herci a politika
Ještě se vrátím k Bolkovi Polívkovi. V komentářích a diskuzích o filmu Jak se nám to mohlo stát je poměrně dost reakcí právě na pana Bolka Polívku. Poměrně značné části veřejnosti vadí, že není politicky nestranný a vyčítá se mu (mimo jiné) jeho účast na slovenské demonstraci. Jak se na to díváte vy?
„Žijeme ve svobodné společnosti, to je má odpověď,“ rychle zareagoval Miroslav Donutil.
Přijde mi, že vy umělci to máte ve své podstatě složité. Když se nevyjádříte, je to špatně, protože tu možnost máte. Když se ale k něčemu veřejně postavíte, část lidí souhlasí a další vás ostře kritizují.
„Já jsem vždy upřednostňoval to, že herec se může vyjádřit prostřednictvím své práce. Až uvidíte Molocha, kde hraju prezidenta republiky, považujte to za moje vyjádření se k situaci.“
Na závěr našeho povídání se nabízí otázka, na jaké představení byste naše čtenáře pozval?
„Můžu všechny pozvat třeba do divadla ABC v Praze, kde již pátým rokem hostuji. Hrajeme tam dvě krásné inscenace. Jedna se jmenuje Smrt obchodního cestujícího od Arthura Millera a mojí partnerkou je tam Zuzana Kronerová. Druhá inscenace je od Karla Čapka Bílá nemoc, což je vrcholně současné dílo.“
Zdroj: Autorský rozhovor