
Foto: Česká televize, snímek z filmu Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně je český filmový muzikál natočený na námět stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. Redakce in-Lifestyle magazínu vám o něm prozradí zajímavosti, které jste doposud ani netušili.
Film Noc na Karlštejně měl premiéru v roce 1974. Ačkoliv od té doby uběhla už hezká řádka let a pravděpodobně jste ho viděli více než jednou, určitě jste o něm až do teď nevěděli všechno.
Noc na Karlštejně
Písně, které ve filmovém muzikálu zazněly, patří dodnes k oblíbeným a mnoho z nich si člověk zanotuje, aniž by mu došlo, že vlastně patří do filmu.
Film Noc na Karlštejně vznikl na motivy divadelní hry Jaroslava Vrchlického. Scénář a režii má na svědomí Zdeněk Podskalský. V roce 2007 si film vysloužil titul Nejlepší český hudební film. Hudbu složil Karel Svoboda (†68), který byl na své dílo náležitě a právem pyšný.

Tisková konference MFF KV proběhla bez Jiřího Bartošky. Spekuluje se o zdravotních problémech
Hlavní role připadla na Janu Brejchovou, za kterou ve filmu zpívá Helena Vondráčková, Vlastimil Brodský, Jaromír Hanzlík, Waldemar Matuška, Miloš Kopecký, Jaroslav Marvan a celá plejáda dalších známých herců. Z pohledu obsazení českými filmovými hvězdami je Noc na Karlštejně skutečně poklad.
Zajímavosti o filmu Noc na Karlštejně
Noc na Karlštejně byl poslední film, ve kterém se objevil herec Jaroslav Marvan. Jeho roli purkrabího měl původně hrát Jan Werich. V době natáčení měl ale zákaz hrát, a tak se role zhostil, v té době už vážně nemocný, Jaroslav Marvan. Ten bohužel krátce po natáčení zemřel na rakovinu. Ve filmu Jaroslava Marvana předabovali. Mluví v něm tedy hlasem Františka Hanuse.
Hofmistryně Ofka, kterou ztvárnila Slávka Budínová také mohla mít ve filmu zcela jinou tvář. Ofku si měla zahrát manželka režiséra Podskalského, ale ze stejných důvodů jako u Wericha natáčet nemohla.
Komnaty Karlštejna jsou ve filmu zachycené v celé své kráse. Až na to, že se nejedná o prostory Karlštejna, ale o dokonale zpracované kulisy. Na hradě v době natáčení probíhaly rozsáhlé opravy a z toho důvodu se natáčelo převážně v ateliérech.
Co ještě jste o filmovém muzikálu Noc na Karlštejně nevěděli
V době, kdy se film natáčel šestnáctileté manželství Jany Brejchové a Vlastimila Brodského lidově řečeno vzalo za své. Na place přeskočila jiskra a Jana Brejchová se zamilovala do Jaromíra Hanzlíka.
Hned na začátku filmu si pozorní diváci mohou všimnout i chybičky, která se do filmu vloudila. Zatímco na obrazovce zuří bitva, v dáli projíždějí cyklisté. Pro natáčení nebylo možné zamezit pohybu turistů v okolí a této chyby si tvůrci filmu nevšimli.
Na hradě Karlštejn podle dochovaných historických pramenů zákaz přítomnosti žen neplatil. Nicméně Vrchlického nápad se zapovězení Karlštejna ženám vychází ze zákazu vstupu žen do věže a kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn.
Chybičky se do filmu vloudily, i ty historické
Je to tak, do filmového muzikálu Noc na Karlštejně se chybiček vloudilo hned několik. kromě už zmiňovaných cyklistů ve filmu můžete vidět gumové kopí, oblek panoše je opatřen zipem, na hradě Karlštejn je ve filmu vidět hromosvody, hrad má popraskanou, místy opadanou omítku, ačkoliv ve skutečnosti měl být nově postavený a takto bychom mohli pokračovat.
Z hlediska historie je film Noc na Karlštejně chyb plný a také si za to vysloužil kritiku. Nic to ovšem nemění na faktu, že Noc na Karlštejně dodnes patří k filmovým klenotům.
Zdroj: Autorský text, Kafe, Dotyk, Wikipedie