
Foto: Nextfoto, Klára Kolouchová na premiéře filmu K2 vlastní cestou
Spočine tam, kde to milovala. Nejúspěšnější česká horolezkyně nepřežila pád při sestupu z Nanga Parbat. Po rozsáhlém pátrání byla prohlášena za nezvěstnou.
Horolezkyně Klára Kolouchová zahynula 3. července při sestupu z hory Nanga Parbat. Ačkoliv po jejím pádu byla oblast intenzivně prohledávána, její tělo se bohužel nenašlo. Jak jsme na In-Lifestyle zaznamenali, její dlouholetý sponzor na sociálních sítích oznámil, že Kolouchová byla po neúspěšném pátrání prohlášena za nezvěstnou. Její tělo tak zůstane odpočívat v horách a rodina ji nebude moci pohřbít.
Jako první Češka stanula na třech osmitisícovkách
„S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu, že Klára Kolouchová, naše dlouholetá ambasadorka a především přítelkyně, byla po rozsáhlém pátrání prohlášena za nezvěstnou. Navždy tak odpočívá v náruči majestátní Nanga Parbat,“ oznámila společnost High Point, která Kláru Kolouchovou roky podporovala. Horolezkyni se stal 3. července osudným sestup z pákistánské hory Nanga Parbat, když uklouzla a zřítila se.
Byla to šestá osmitisícovka, o jejíž zdolání se pokusila. Tou první byla Cho Oju v roce 2006. Vylezla ji společně se svým průvodcem a přítelem Tashim Tenzingem, vnukem slavného šerpy, který jako první s Edmundem Hillarym zdolal Mount Everest. Nejvyšší horu světa pokořila o rok později jako první Češka. V roce 2019 pak přidala vrcholy Kančendženga a K2.

Nejlepší českou horolezkyni potkal krutý osud. Klára Kolouchová zahynula při výstupu na horu Nanga Parbat
Rizika si byla velmi dobře vědoma
Výstup na K2 se jí povedl až na potřetí. Druhou nejvyšší horu světa, která je považována také za nejnebezpečnější, zdolala jako první Češka a teprve dvacátá žena na světě. Loni pak přidala úspěšný výstup na Annapurnu. Toho, že se z expedice nemusí vrátit, si byla dobře vědoma. „To je riziko spojené s každou expedicí, na kterou vyrážím. Element nebezpečí i jistá míra strachu k lezení po vysokých horách zkrátka patří,“ svěřila se před několika lety v rozhovoru pro Deník.
Klára Kolouchová však hory milovala. „Hory jsou mojí velkou životní láskou, jen tak se jí nehodlám vzdát,“ řekla po úspěšném výstupu na K2. Nanga Parbat však byla nad její síly. Ne nadarmo se jí přezdívá Hora smrti. Ještě do roku 1990 byla vůbec nejnebezpečnější horou světa. O život tu přišel každý pátý horolezec. S lepším vybavením se statistiky zlepšily, i tak je spolu s K2 a Annapurnou horou, na které se nejvíce umírá. V roce 2009 tu například podobným způsobem při sestupu zahynula jihokorejská horolezkyně Go Mi-young, která usilovala o zdolání všech čtrnácti osmitisícovek jako první žena na světě.
Zdroj: Autorský text, Wikipedie, Deník, EnglishRadio, Facebook High Point