V zimě jsme snili o teplém počasí, které nám dovolí ležet u vody a opalovat se. A když už je konečně možnost trošku se opálit, přišla vlna veder, která jsou zdraví nebezpečná. Co dokáže sluníčko způsobit? Pokud jste varování ještě neslyšeli v televizi, poučte se v našem článku.
Celkové vyčerpání
Pokud nebudete dostatečně pít, můžete ztratit vědomí. Exhausce – tepelné vyčerpání – není ale obyčejné omdlení, o kterém si povíme později. Kromě toho, že ztratíte vědomí, můžete být zmatení, můžete jednat nepřiměřeně. Postiženého však v žádném případě ihned nezahrnujte litry vody! Je potřeba dodávat tekutiny postupně.
Co ta mdloba?
Omdlít z horka nemusí jen děti, nemocní a staří, ale každý, kdo nebude dbát na pitní režim a bude se vystavovat sluníčku v nejhorší možné době – mezi jedenáctou a třetí odpoledne. Při „obyčejném“ omdlení přichází také nevolnost, závratě, člověk je malátný. Prevencí je dostatek tekutin a pohybování se ve stinném prostředí.
První pomoc
Pokud najdete člověka, který omdlel nebo je celkově vyčerpaný, je důležité ho dostat někam, kam nepere sluníčko. Zvedneme mu nohy a uvolníme oděv, pokud ho má hodně upnutý. Stačí např. jen rozepnout pásek u kalhot. Pak je důležité postiženého ochlazovat – hlavně na hlavě a za krkem. Jak bylo již zmíněno, přesto že postižený nemá dostatek tekutin, jejich přísun by měl být po troškách. Pokud postižený ztratí opakovaně vědomí nebo po jeho nabytí poznáte nějaké poruchy vědomí, vyhledejte lékařskou pomoc.
Rozdíl mezi úpalem a úžehem
Úpal
Úpal je přehřátí organismu. Tělo není schopné samo regulovat tělesnou teplotu a tak se přehřeje. Jsou dva typy, kdy v těchto vedrech jsou nejčastější příčinou úpaly zapříčiněné vnějšími podněty. Pokud je okolní teplota nad 35 stupňů Celsia nebo se pohybujete v uzavřených prostorech, ve kterých se nehne vzduch, může přijít právě úpal. Něco jiného je pak vnitřní přehřátí. To souvisí s poruchami štítné žlázy.
Úžeh
O úžehu se dá říci, že jde o sluneční úpal. Jde o přehřátí mozku v důsledku přímého slunečního záření. Většinou je doprovázen úpalem. Úžeh je těžké ihned rozpoznat, většinou má časové zpoždění a projevuje se např. až v noci po slunění. Člověku s úžehem ztuhne šíje a jinak má příznaky úpalu, tedy nevolnost, závratě, zrychlené dýchání. Nejhorší variantou je ztráta vědomí a šokový stav.
Poslechněte rady lékařů!
Ne nadarmo lékaři stále opakují, aby se člověk vyvarovat přímému slunečnímu záření hlavně kolem poledne. Pokud však není jiného zbytí, je důležité mít po ruce dostatek tekutin, mít pokrývku hlavy a pokud je možnost, navlhčit vlasy – tady jde o nejdůležitější prevenci při úžehu. Ohroženy úžehem jsou hlavně děti.
Fotografie publikována se svolením bulldogza Photography/FreeDigitalPhotos.net