Josef Kemr je na pravdě boží již mnoho let. Jeho nezapomenutelné role i odkaz na pevný charakter, který se nepodvolil režimu, však zůstává.
Nedávno uplynulo 30 let od úmrtí herce Josefa Kemra. Na divadle a ve filmu ztvárnil stovky rolí. Jeho děda Komárek z komedie Na samotě u lesa nebo pan Císař z Chalupářů, to jsou nezapomenutelné role, kterými těší diváky dodnes. V soukromí byl Josef Kemr silně věřícím člověkem, jenž komunistickému zřízení opravdu netleskal. Lásku k herectví si však musel prosadit navzdory přání svého otce.
Rodiče ho vychovali v pevné víře
Josef Kemr se narodil 20. června 1922 v Praze. Rodiče ho spolu s jeho bratrem Ludvíkem vychovali v pevné víře v Boha a oba sloužili jako ministranti ve vinohradských kostelích. Lásku k bližnímu také praktikoval v běžném životě, kdy ve svém trabantu rozvážel jídlo starým lidem nebo opravoval kapličky. Své víry se nikdy nevzdal a neskrytě se k ní hlásil i v dobách, kdy se otevřená příslušnost k víře v totalitním Československu nenosila a mohla těmto odvážným jedincům způsobit v životě značné komplikace.
Kemr však na nic z toho nedbal. Byl známý svým pevným charakterem a odmítáním komunistických poct. Když mu měl být udělen titul zasloužilého umělce, napsal dopis Ústřednímu výboru KSČ, ve kterém podle Wikipedie uvedl: „Nahý jsem přišel na svět a nahý chci z tohoto světa odejít. Nenavykl jsem byzantským způsobům, abych ruku, která bije, ještě políbil a poděkoval.“ Odpor ke komunistickému režimu vyjádřil také později podpisem Několika vět.
Zemřel český zpěvák, skladatel a producent Petr Hannig. Vzpomínka na excelentního hudebníka
Celoživotní přátelství skončilo kvůli ženě
Přitom stačilo jen málo, abychom o jeho nezapomenutelné role přišli. Jeho otec totiž rozhodně nebyl nadšený z myšlenky, že by jeho syn studoval herectví. Kemr proto utekl do angažmá ke kočovné divadelní společnosti A. Budínské-Červíčkové, kde strávil prakticky celou válku, a byla to jeho jediná průprava na budoucí povolání.
V začátcích jeho kariéry mu pomohl Rudolf Hrušínský, který ho prosadil k divadlu, oba pojilo dlouholeté přátelství. Podle iDnes napsal tehdy Kemr Hrušínskému: „Jestliže jednou, později, dojdu k uznání, že jsem aspoň trochu dobrý herec, pak budu děkovat tobě jako svému prvnímu učiteli.“ Jejich přátelství však skončilo v roce 1990, kdy Hrušínský poplácal po zadku Kemrovu přítelkyni.
Pro žoviálního Hrušínského to byl nevinný žertík, zásadového Kemra však pohoršil natolik, že svému příteli vrazil facku a přestal se s ním přátelit. Nepromluvil s ním do Hrušínského smrti v roce 1994. Josef Kemr zemřel na rakovinu žaludku, 15. ledna uplynulo 30 let od jeho úmrtí, avšak jeho nezapomenutelné role i odkaz pevných morálních postojů zůstává.
Zdroj: Autorský text, Wikipedie, iDnes
Pan Kemr bol zvláštní,Věřící v Boha,,,,ale zároven ,,,Spirytista a mistyk,,,Proto chodil opravovat kapličky a boží muka,,,Krem obrouskýho talentu herce,zústal svúj,Údajně spal v rakvi ,,ako řád,,,Trapistú,,,bral informace nejen s tohto světa….moc chybí.zanechal spousty filmú,,,,