Cítíte se unaveně, skočí na vás každý „bacil“, trápí vás bolesti hlavy, kloubů nebo zad? Na vině může být nedostatečná funkce lymfatického systému, která souvisí i s imunitou. Správě proudící lymfa zbavuje tělo škodlivin, odpadních látek a toxinů. Při její stagnaci se logicky objeví různé potíže, ať už specifické, nebo nespecifické. Co s tím můžeme dělat?
Co je to vlastně lymfa a jak v těle proudí
Před zimou je vhodná doba na inventuru našeho zdraví a podporu lymfatického systému. Čeká nás zátěž v podobě chladu, tmy a ataků různých chorob. Jelikož lymfa není poháněna žádnou zvláštní pumpou, jako je tomu u krve, její posun závisí především na činnosti svalů. Pokud se málo hýbeme z důvodu lenosti, sedavého zaměstnání nebo nemoci, nemůže fungovat odvod mízy s toxiny z tkání správně. Lymfa vzniká z tkáňového moku v mezibuněčných prostorách, proudí do mízních vlásečnic a cév, filtruje se přes uzliny a odchází do krve.
Co může způsobit stagnace lymfy
Stagnující lymfa tělu škodí. Objevují se akutní a chronické záněty, trápí nás otoky, zduření mízních uzlin, migréna, bolesti kloubů a páteře. Zejména ženy trpí na akné a celulitidu. Přitom kosmetické přípravky neřeší prvotní příčinu, pouze se snaží zahladit následky.
Pohyb a správná strava někdy nestačí
Nejlepší pro rozproudění lymfy je pravidelný pohyb. Existují různé speciální cviky, pomáhá také skákání přes švihadlo, kliky, běhání, kolo a delší chůze. Vyvážená strava je neméně důležitá. Pokud chcete svému tělu pomoci i jinak, zkuste homeopatický přípravek Lymphomyosot®, sloužící k pročištění lymfatického systému, očistě těla od škodlivin a celkovému zlepšení zdraví. Lymfatický systém úzce souvisí s imunitou, a jakmile dáte lymfu do pohybu, pocítíte to na větší odolnosti vůči nemocem a budete se jednoduše cítit lépe.