První zmínka o praní různých věci je ze středověku. Jednalo se o jakési bušení prádla o skály, či kamínky. Následně se opláchly ve vodě. Později se přidalo mýdlo, které se vyrábělo z obětních zvířat. Popel, který obsahoval velké množství tuku, se nanášel na znečistěné věci a třením se roztíral.
Typy praček
Uběhlo několik tisíc let a v roce 1797 svět spatřil první parní pračku. V dnešní době se moderní pračky vyrábějí ve dvou provedeních a to pračky plněné předem a pračky plněné vrchem. Důvod je jasný, velikost koupelny a design. Avšak výrobci praček šli technicky dále. Vyrobili pračky se sušičkou, které dokážou prádlo i vysušit. Různé typy programů od rychlého praní při 30°C až po hodinový cyklus, který se používá při velice špinavém prádle. Všechno tedy záleží na tom, z čeho je prádlo vyrobeno a jaký stupeň znečištění má prádlo.
Je nutné vyčistit pračku?
Ale co pračka? Není ji také čas od času dobré vyčistit? Určitě znáte záhadu ztracených ponožek. Perete několik páru ponožek a najednou zjistíte, že některá chybí. Ano, pračka vlivem točení bubnu dokáže ponožku vtáhnout dovnitř. A problém je na světě. Nejen, že pračka vyvíjí nepříjemný pach, ale může i spálit motor. Jedinou pomocí je pouze koupě nové pračky. Tak samo je to s nečistotou. Vlasy, nitě, plast, papír ulpívá na stěnách pračky a postupně zahnívá. Takové místo je ideální pro růst plísní a mikroorganismů, které mohou nepříjemně ovlivnit naše zdraví. A to v podobě různých kožních, ale i dýchacích nemocí. Jak tedy pomoci?
Čím vyčistit pračku?
Výrobci praček doporučují různé tablety, které zaručí nejen snížení tvrdosti vody, ale taktéž odstranění různých baterií či nečistot. Účinnost ale není 100%. První pomocí je vždy důkladně pračku po ukončení procesu vytřít. Všechny filtry, nádoby, záhyby, všude tam, kde je možno se dostat. Jednou za čas použít program s vyšší teplotou. Baktérie a plísně se tím odstraní. Posledním krokem je pravidelný servis.
Fotografie publikována se svolením od Tuomas_Lehtinen Photography FreeDigitalPhotos.net