
Foto: JanSuchy / Public domain, hrob Františka Mrázka
Po revoluci se u nás začal rozmáhat organizovaný zločin, který sahal až do vysokých pater politiky. Prvním z tehdejších bossů byl Antonín Běla, Rom, který „vyučil“ Mrázka.
Devadesátky nepřinesly jen svobodu, ale také nebývalý rozmach organizovaného zločinu. Zatímco jedni chytili příležitost za pačesy a začali poctivě podnikat, jiní si vybrali budování kriminálního podsvětí, často napojeného i na politické špičky. Pochybné kšefty, loupeže, vydírání i vraždy, to vše patřilo do repertoáru gangů z devadesátek. Na In-Lifestyle připomínáme, že jedním z největších porevolučních bossů byl Antonín Běla, učitel nechvalně proslulého Františka Mrázka. Dlouho si však výsluní neužíval. Už v roce 1996 jej nájemní vrazi doslova rozstříleli samopalem před jeho vilou v Úvalech u Prahy.
Už v sedmdesátých letech mu nejspíše prošla vražda
Antonín Běla, český Rom ze skupiny kalderašů, se na porevoluční kriminální scéně nezjevil zčistajasna. Už tou dobou to byl poměrně bohatý muž s kontakty. Rok 1974 byl pro něj významný. Jednak se poznal s tehdy šestnáctiletým Mrázkem a rovněž mu ve stejném roce nejspíš prošla vražda. Tehdy ozbrojená skupina přepadla poštu na pražském Těšnově. Při útěku pak byl zastřelen strážmistr Velíšek. Ačkoliv policie Bělu vedla jako hlavního podezřelého, vraždu mu nikdy nedokázali, jak připomíná pořad ČT Polosvět světských.
Zajímavostí je, že zavražděný Jiří Velíšek byl příbuzným střihače TV Nova Michala Velíška, který byl o 25 let později rovněž zabit střelou do břicha, když se zastal obtěžované ženy. Každopádně po revoluci se Bělovi peníze náramně hodily a po svém boku měl také Mrázka, kterého si sám v řemesle „vyškolil“. Bělova skupina byla zapletena do obchodování se zbraněmi s napojením na Balkán, vybírala od podnikatelů výpalné, drsně vymáhala peníze a vykonávala i nájemné vraždy.

Aleš Cibulka otevřeně v rozhovoru o svých pořadech, hostech a kariéře spisovatele
Mrázkovi už Bělův agresivní styl nebyl po chuti
Bělovi se postupně podařilo ovládnout velkou část organizovaného zločinu v České republice, zejména ve středních Čechách. Mrázek se mezitím snažil profilovat jako poctivý podnikatel na úrovni, který si budoval vazby na politiky. Bělův nápadný a agresivní styl Mrázkovi nevyhovoval. Najímal si ho tak převážně na špinavou práci, ale žák postupně začal přerůstat svého učitele. Mezi dvěma významnými postavami českého podsvětí se začaly kupit spory, včetně těch osobních.

Mrázek už Bělovi nechtěl dávat podíly ze svého „podnikání“ a Běla jej podezíral, že mu usiluje o život. V roce 1996 jeho život skutečně skončil rukou nájemných vrahů. Ti si na něj počkali před jeho vilou a doslova jej rozstříleli samopalem. Mafiánský boss měl pochopitelně řadu nepřátel, kteří by se ho rádi zbavili. Mrázek byl jeden z podezřelých a mnoho lidí si myslí, že to byl on, kdo si na vraždu Běly vrahy najal. Jak ale připomíná podcast Hlasy zločinu, vražda nebyla dodnes objasněna. Po Bělově smrti se králem podsvětí stal Mrázek, který byl rovněž zavražděn, jen deset let po svém učiteli.
Zdroj: Autorský text, CNN Prima News, Polosvět světských