Listopad se líně překulil do druhé poloviny a k oslavě posledního dne v roce to máme zase o něco blíže. Co to pro vás znamená? Inu další smělý krok k onu vytouženému datu, kdy všichni budou slavit, kluby i restaurace budou plné bujarých večírků, alkohol poteče proudem, k tomu dobré jídlo a na závěr i nějaká ta blikající světýlka. Silvestr má zkrátka něco do sebe. Oslavy a rodinné večírky jsou sice fajn, ovšem někdy nastanou situace, které dokážou celý večer pěkně znepříjemnit. Nehody, které vás mohou potkat kdykoli během roku, ale naštvou vás obzvláště na Silvestra, můžete překonat s klidnou hlavou. Pokud si poslední den v roce chcete užít ve velkém stylu, už nyní plánujete, co všechno nakoupíte, jak svoje bydlení vyzdobíte – buďte na těchto pár situací dobře připraveni. Stát se totiž může ledaco a v tom lepším případě bude maximálně po veselí…
Co když vypukne požár…?
Myslíte si, že nejčastěji se požáry odehrávají o Vánocích? Pak možná budete překvapeni, ale nejvíce požárů musí hasiči řešit právě na Silvestra. Nejčastěji se setkávají s hořícími adventními věnci, stromečky a samozřejmě i petardami. Proč? Kupříkladu jehličí na vánočním stromečku je mnohem sušší, než o svátcích, a tak vzplane mnohem rychleji. A petardy? Ty představují kapitolu samu o sobě. Co dělat v případě, kdy to u vás doma vzplane? U většiny lidí v autě byste našli malý hasící přístroj. Máte-li ho i vy v nepovinné výbavičce, rozhodně nebude na škodu, když si ho na oslavu přelomu roku přinesete domů.
Co kdy lednice vypoví službu…?
Na oslavu je třeba nakoupit spoustu jídla, udělat chlebíčky, uvařit slavnostní večeři, dát vychladit šampaňské. A zrovna v tento den, kdy se vám to úplně nejméně hodí, se vaše lednička rozhodne vypovědět službu. A to dokáže pořádně zalomcovat vaší náladou. Než podlehnete zoufalství a začnete panikařit, že všechno nakoupené jídlo, jež vás stálo spoustu peněz, budete muset za pár hodin vyhodit, věřte, že řešení existuje. Nemusíte ihned utíkat k sousedům a prosit je o kousek místa v jejich lednici. Moderní ledničky i mrazáky jsou odolné vůči výpadku proudu či při poruchách – samozřejmě se jedná o částečnou odolnost. Díky tomu máte u ledniček 12-24 hodin k dobru a v případě mrazáku můžete získat navíc i 30 hodin. Z ledničky proto vyndejte jídlo a pití, které budete večer potřebovat. To s klidným srdcem dejte na balkon či za okno – pár hodin to určitě vydrží. A do lednice nelezte vůbec, nebo jen opravdu minimálně.
Co když polijeme pohovku…?
Červené víno a vosk jsou úhlavními nepříteli převážně bílých pohovek. S touto nepříjemnou situací se můžete setkat kdykoli během roku, ovšem na Silvestra jsou šance na nehodu poměrně vysoké. V takovém případě je to hlavně o rychlosti. Tekutinu co nejdříve odsajte papírovým kapesníčkem nebo čistými ubrousky a na vzniklý flek nalijte trošku bílého vína. Proč? Bílé víno zneutralizuje barvu. Pak opět pohovku vysušte a otřete vlhkým hadříkem. Pokud se bojíte, že v zápalu oslav nebudete schopni rychle zareagovat, vzpomeňte si alespoň druhý den. V takovém případě lžičkou nebo nožem oškrábejte většinu nečistot. Namíchejte si roztok pomocí vody a mýdla a krouživými pohyby flek otírejte.
Fotografie publikována se svolením Photostock FreeDigitalPhotos.net