
Foto: NextFoto, Ondřej Sokol v březnu 2025 na křtu alba Láska
Autismus má svůj den 2. dubna od roku 2008. Redakce In-Lifestyle vám představuje známé osobnosti, které vědí, jaké to je žít s autismem. Nabízíme také povídání u příležitosti Světového dne porozumění autismu s psycholožkou PhDr. M. Miechovou z online poradny MOJRA.
Život určitě není jednoduchý. Hodně lidí, kteří žijí s autismem říká, že život není horší, není lepší, je prostě jiný.
Autismus není stigma
V roce 2007 byl druhý duben vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů jako světový den porozumění autismu. Cílem je osvěta a snaha ukázat na potřebu pomoci a porozumění. I lidé s autismem mají právo žít plnohodnotný život a být zařazeni do společnosti.
„Autismus je vývojová odlišnost, která ovlivňuje způsob, jak člověk vnímá svět, komunikuje a navazuje vztahy. Nejde o jednu konkrétní poruchu – mluvíme o celém spektru, které může vypadat velmi různě. Někdo s autismem mluví hodně, jiný vůbec, někdo touží po kontaktu, jiný ho vyhledává minimálně. Někdo má mimořádné schopnosti, jiný potřebuje celoživotní podporu,“ říká psycholožka online poradny MOJRA PhDr. M. Miechová.
Autismus nelze úplně lehko diagnostikovat
„Mnoho lidí si pod pojmem autismus stále představí geniálního matematika z filmu Rain Man. Jenže realita je mnohem širší a často mnohem nenápadnější. Mnozí rodiče si dlouho říkají, že „tohle přece není autismus“. Ale právě tím, jak různorodě může vypadat, zůstává u řady dětí dlouho nerozpoznaný, objasňuje námi oslovená psycholožka.
Známé osobnosti, které vědí až moc dobře, co to je autismus
Život s poruchou autistického spektra se dotýká i některých celebrit a známých tváří. Mnoho z nich veřejně mluví o životě s autismem. Sami si pokládají za jakousi povinnost šířit osvětu a informovanost o životě s autismem.
Hvězda světového formátu Anthony Hopkins, nebo zpěvačka Susan Boyle se o svém autismu (Aspergerův syndrom v případě Susan Boyle) dozvěděli až v pozdějším věku. Nebo by se spíš dalo říct, že jim diagnóza stanovená až v pokročilém věku vysvětlila dosavadní potíže, se kterými se potýkali během svého života.
S autismem se potýká také Elon Musk, herečka Deryl Hannach, nebo vdova po frontmanovi skupiny Nirvana Kurtu Cobainovi Courtny Love.
Pokud se podíváme do české kotliny, můžeme jmenovat například herce Ondřeje Sokola. Svoji diagnózu Aspergerova syndromu se dozvěděl až v dospělosti a jak v několika rozhovorech řekl, diagnóza pro něho znamenala osvobozující a spoustu věcí mu dovolila pochopit.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mámy dětí s autismem
„Mezi časté příznaky patří potíže s očním kontaktem, doslovné chápání řeči, opakující se pohyby nebo chování, silná fixace na určité zájmy, zvýšená nebo naopak snížená citlivost na zvuky, světla či dotek. Rodiče se často setkávají také 0s výbuchy emocí, úzkostmi nebo potřebou pevné rutiny a předvídatelného prostředí,“ popisuje některé z mnoha příznaků autismu psycholožka online poradny MOJRA PhDr. M. Miechová.
Přesně by vám mohla popsat svůj život s autistickým dítětem třeba herečka Mahulena Bočanová, která se s láskou stará o svoji dceru Márinku.
U syna Kateřiny Kornové byla v dětství diagnostikována dětská mozková obrna, autismus a později také epilepsie. Bez pomoci své maminky se Filip neobejde.
Autistického syna měla i zesnulá herečka Simona Postlerová.
Pro lidi, kteří nežijí s poruchou autistického spektra, nebo nemají autismus ve své rodině a blízkém okolí, je to něco těžko srozumitelného a těžko pochopitelného. Dost často se dělají unáhlené závěry, zbytečně se soudí, nebo se rovnou neprávem odsuzuje.
Zdroj: Autorský text, Kafe, Prima Ženy, MOJRA