Spánek je jednou z přirozených a zároveň záhadných jevů, především pak sny. Za dob římské éry se snům přikládal velký důraz a dodnes tomu není jinak, proto vzniklo nespočet „snářů“, i když výklady se od sebe mohou lišit.
Spánek je pro fyzickou i psychickou pohodu nutnost. Umožňuje tělu regenerovat a načerpat nové síly. Kolem spánku je stále mnoho spekulací a dost možná, že vás zajímavosti, které vám dnes představíme, překvapí. O jiných jste už možná slyšeli.
Spánek a 10 zajímavostí
- Děti údajně nesní – neurologové přišli s tím, že malé děti v prvních letech svého života vůbec nesní.
- Prospíme 25 let – lidé spánkem stráví až třetinu svého života, což je v průměru cca 25 let.
- Sny si nepamatujeme celé – určitě se už někdy stalo, že jste někomu vyprávěli svůj sen, který se vám zdál. Ve skutečnosti jde prý pouze o 10 % snu, nejvíce si pamatujeme právě to, co se nám zdá těsně před probuzením.
- I slepí lidé sní – sní dokonce i od narození slepí lidé. Nezdají se jim takové sny jako vidomým, ale rovněž během spánku vnímají zvuky, pachy, emoce.
- Noční můry – častěji se noční můry zdají ženám, ve srovnání s muži. Na vině je prý mnohem barvitější fantazie žen.
- Černobílé sny – až 12 % lidem se mohou zdát černobílé sny. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, je to tak.
- Sny hluchoněmých – stejně jako sní slepí, mohou snít i hluchoněmí lidé a samozřejmě ve znakové řeči, jak jinak.
- Několik snů za noc – během jediné noci se nám může zdát až 7 různých snů. Je to hodně zvláštní, protože mnohdy si nepamatujeme ani jeden.
- Sníme o známých tvářích – je dokázáno, že ve snech vystupují pouze lidé, které známe. Přisoudit jim můžeme různé role, ale tváře těchto lidí už jsme někdy někde viděli. Ať už v realitě či televizi, jenže si toho nejsme vědomí, tvář se zapsala do naší mysli tak hluboko, že si myslíme, že jde o cizí osobu, prostě si to v bdělém stavu nepamatujeme.
- Rekord bez spánku – rekord nejdéle stráveného času bez spánku činí 11 dní.
Obrázek: pixabay.com