
Foto: Gage Skidmore / Creative Commons / CC BY-SA, Bruce Willis v San Diegu v roce 2018
Zdravotní stav Bruce Willise se postupně zhoršuje. Kvůli demenci přišel o schopnost mluvit, číst a má potíže s chůzí. Lék na toto zákeřné onemocnění bohužel neexistuje.
Bruce Willis je hvězda legendárních filmů jako Smrtonosná past, Pátý element nebo Šestý smysl. Po celá desetiletí patřil k nejvýraznějším postavám světové kinematografie. Diváci si jej zamilovali pro jeho drsný šarm, charisma i komediální talent. Jeho skvěle rozjetou kariéru však v roce 2022 zastavila nemoc. Ještě ten stejný rok natočil jedenáct filmů, poté oznámil, že hereckou kariéru ukončuje ze zdravotních důvodů. Na In-Lifestyle jsme však zaznamenali, že se jeho nemoc postupně zhoršuje.
Má podporu od celé rodiny
Byl to šok, když se fanoušci dozvěděli, že charismatický herec trpí afázií, poruchou řeči způsobenou poškozením mozku. O rok později však přišla přesnější a bohužel horší diagnóza. Bruce Willis trpí frontotemporální demencí (FTD), vzácnou a zákeřnou nemocí, která postupně ničí osobnost i schopnosti člověka. Jak uvádí Healthline, nemoc postihuje čelní a spánkové laloky mozku a typicky se vyskytuje u lidí mladších 65 let.
V případě Bruce Willise vedla nemoc během několika měsíců k úplné ztrátě řeči, problémům s pohybem a ztrátě paměti. Ztratil schopnost mluvit a přestal číst. Podle rodiny si herec již nevybavuje svou vlastní filmovou kariéru a je plně závislý na každodenní péči blízkých. Stará se o něj především jeho manželka Emma Heming, ale často je v obležení také svých pěti dcer. Navštěvuje jej i jeho bývalá manželka Demi Moore, která nedávno sdílela snímky z oslavy jeho 70. narozenin.

Král Karel má plán, podle kterého chce usmířit své syny. K odpuštění má však dojít až po jeho smrti
Průměrné dožití s onemocněním je šest až osm let
Ačkoliv se nedávno objevily v médiích zprávy, že herec už nechodí, na snímcích z oslavy je vidět, že stále dokáže alespoň stát bez podpory. FTD je však bohužel progresivním onemocněním a v pozdějších fázích mohou pacienty trápit problémy s ovládáním svalů, včetně polykacích a dýchacích. Podle Alzheimerovy asociace žije většina lidí s frontotemporální demencí v průměru šest až osm let od výskytu prvních příznaků. Na onemocnění zatím bohužel neexistuje žádná léčba.
View this post on Instagram
Emma Heming Willis se stala aktivním hlasem těch, kteří o pacienty s FTD pečují. Sama se toho musela hodně dozvědět a naučit, aby zjistila, co onemocnění obnáší a jak se bude vyvíjet. V září vyjde její kniha Neočekávaná cesta, která má rodinám procházejícím podobnou zkušeností dodat sílu i praktické rady. Emma také vystupuje v médiích, kde mluví o každodenních výzvách života s těžce nemocným partnerem.
Zdroj: Autorský text, Healthline, AlzheimersAssociation, Wikipedie, IndiaTimes