Ypsilonce hrozí zánik. V koncepci nově zvoleného ředitele by měla scéna sloužit studentům DAMU. Herci se obávají o budoucnost profesionálního souboru.
Studio Ypsilon, jedno z nejvýznamnějších pražských divadel, čelí nejisté budoucnosti po nedávném úmrtí svého zakladatele a dlouholetého ředitele Jana Schmida. Herci souboru, včetně známých osobností jako Jiří Lábus, Martin Dejdar či Petr Vacek, vyjadřují obavy z možného zrušení divadla nebo jeho transformace na výukové centrum pro studenty Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU).
Konkurz na ředitele vyhrál Karel Tománek
Po Schmidově smrti se herci snažili pokračovat v jeho odkazu a zvýšit atraktivitu divadla. Petr Vacek uvedl, že zatímco dříve se uváděla jedna až dvě premiéry ročně, od září loňského roku připravili čtyři nové inscenace. Tato snaha vedla i ke zvýšení návštěvnosti. Blanka Pechová, pověřená řízením Studia Ypsilon, uvedla podle CNNPrimaNews, že listopadová návštěvnost se zvýšila o 13 % a tržby o 14 %. V prosinci pak došlo k nárůstu tržeb o 25 % ve srovnání s říjnem.
Zřizovatel divadla Ypsilon, Magistrát hlavního města Prahy, vyhlásil už v září výběrové řízení na nového ředitele divadla. Dle informací na facebookovém profilu Ypsilonky se jím stane děkan katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Karel František Tománek. Podle herců jeho koncepce počítá s transformací divadla na výukové a umělecké pracoviště pro studenty DAMU. Jenže to by znamenalo zánik současného profesionálního souboru.
Karel Heřmánek mladší na truchlení po smrti otce nemá čas. Musel převzít režii rozezkoušené hry
Magistrát tvrzení o zániku divadla odmítá
„To výběrové řízení podle všeho, co víme, vyhrál se svým plánem pan Tománek, který má ve druhé větě zrušení studia Ypsilon,“ cituje iRozhlas vyjádření Martina Dejdara. Náměstek pražského primátora pro kulturu Jiří Pospíšil z TOP 09 tvrzení o zániku divadla odmítá. Připouští však možnost jisté transformace. I Blanka Pechová byla Magistrátem ujištěna, že soubor pokračuje dál a případné změny by měly být především administrativního charakteru.
Samotní herci však vnímají budoucnost Studia Ypsilon jako nejistou. Rozhodnutí o jeho dalším směřování bude mít zásadní dopad nejen na členy souboru, ale i na kulturní scénu hlavního města. Zrušení slavné scény, která byla založena už v roce 1963 v Liberci a funguje tak více než 60 let, si jistě nikdo nepřeje. Herci a příznivci divadla doufají, že tradice a odkaz Jana Schmida zůstanou zachovány a Studio Ypsilon bude i nadále místem setkávání umělců a milovníků divadla.
Zdroj: Autorský text, Facebook, CNNPrimaNews, iRozhlas