Původně jsem tento článek neměla vůbec v plánu psát. Ale u jednoho mého receptu, kde uvádím „bílky od oka“ z krabičky se rozpoutala diskuze. Mnoho lidí nemá tušení, že lze prodávat pouze bílky a chová k tomuto produktu nedůvěru – ZBYTEČNĚ! Já sice nakupuji i celá vejce, ale mimo jiné ještě i bílky zvlášť.
Tekuté vaječné bílky jsou hodně oblíbené u sportovců a lidí vyznávající zdravý životní styl. Vstřebatelnost vaječné bílkoviny je pro člověka skoro 100% takže lze považovat za superpotravinu. Biologicky jsou vaječné bílky hodnotnější než proteiny masa – tudíž ideální nejen pro sportovce na lepší růst svalové hmoty, ale vhodné i do diety.
Přednosti tekutých bílků
Jednak neobsahují žádné konzervanty ani stabilizátory – ovšem ne každý výrobek musí být kvalitní. Proto nakupujte jen u ověřených zdrojů a značek. Neobsahují žádný tuk a připravíte z nich mnoho skvělých jídel na sladký i slaný způsob: pražené bílky, omelety, zákusky, cukroví. Využijete je dokonce i v kosmetice, protože jsou výtečné na pleťovou masku proti vráskám a zvětšeným pórům.
V lednici vám vydrží až 28 dní, pokud se pohybuje teplota mezi -18 až 0 stupni celsia. Klidně si je můžete dát i zamrazit až na půl roku – vůbec to nevadí. Tekuté vaječné bílky jsou pasterizované, aby neobsahovaly salmonelu či Listerii. Jsou výtečným zdrojem kvalitních bílkovin, esenciálních aminokyselin a vitamínů. Díky nutričním hodnotám patří mezi nejhodnotnější potraviny.
Co se stane se žloutky?
To záleží na výrobci, ale můžeme vás ujistit, že většina si zakládá na dobrém jménu a žloutky se zbytečně neplýtvá. Ty jsou využívány do jiných výrobků. Toužíte-li tedy po omeletě k snídani bez zbytečného cholesterolu a tuku – udělejte si jí z tekutých vaječných bílků. Osobně dávám 1 celé vejce a zbytek pouze vaječné bílky. Stejně tak při pečení a dalším vaření. Kdo ještě uvítá separované bílky od žloutků, jsou lidé dodržující nízkocholesterolovou dietu – tam jsou žloutky vyloženě nevhodnou potravinou.
Obrázek: pixabay.com