
Foto: NextFoto, Klára Kolouchová v roce 2020 na premiéře filmu K2 vlastní cestou
Hora Nanga Parbat si vybrala svoji nejkrutější daň. Při jejím zdolávání tragicky zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala tři nejvyšší hory světa – Mount Everest, K2 a Kančendžengu.
Nanga Parbat je druhá nejvyšší hora Pákistánu a devátá nejvyšší hora světa. O zdolání jejího vrcholu se pokoušela uznávaná česká horolezkyně Klára Kolouchová. Ve čtvrtek 3. července 2025 zde ale, mezi prvním táborem a druhým táborem, bohužel tragicky zahynula.
Hora Nanga Parbat vzala život Kláře Kolouchové
Klára Kolouchová byla vůbec první Češka, která dokázala zdolat Mount Everest i K2. Klára v šestačtyřiceti letech tragicky zahynula na hoře Nanga Parbat. Informoval o tom Pamir Times s odvoláním na zástupce okresního úřadu v oblasti Diamer.
„Renomovaná česká horolezečka Klára Kolouchová ve věku 46 let tragicky přišla o život při pokusu o vrchol Nanga Parbat, devátý nejvyšší vrchol, poté, co údajně spadl z vysoké nadmořské výšky v důsledku výbuchu kyslíkové láhve,“ píše se ve smutné zprávě na profilu Pamitr Times.
„Horolezkyně spadla z výšky mezi táborem I a táborem II,“ řekl úředník. Ostatní členové expedice potvrdili její smrt po příchodu do tábora, tělo však zůstalo na místě pádu,“ informoval ještě zástupce úřadu Diamer.

Diváci si oblíbili jeho role i v seriálu Lajna a Bakaláři. Herec Stanislav Šárský v 85 letech zemřel
Prvotní informace o výbuchu kyslíkové láhve jsou už ale vyvrácené. Na portálu Pamir Times vyšla aktualizace k situaci na hoře Nanga Parbat. Tělo Kláry Kolouchové se podařilo pomocí GPS lokalizovat. „Dříve byla příčinou její smrti původně připisována explozi kyslíkové láhve, ale úředníci nyní objasnili, že k takovému výbuchu nedošlo, a příčinou byl smrtelný pád.“
Kláru Kolouchovou doprovázel její manžel a dalších pět členů expedice.
Nanga Parbat patří k obávaným osmitisícovkám
Hora Nanga Parbat se dá také přeložit jako Náhá hora. Není to nejvyšší hora, dokonce není ani nejstrmější, přesto patří k nejnebezpečnějším. Hora, s nadmořskou výškou 8125 metrů nad mořem, si vzhledem k extrémním podmínkám, častým lavinám a nadměrnému převýšení vysloužila přezdívku Killer Mountain – Hora Zabiják. Hora Nanga Parbat se dá také přeložit jako Náhá hora.

Zajímavostí je, že právě Nanga Parbat byla první osmitisícovkou, kterou se lidé pokusili zdolat.
Prvními Čechy, kteří horu Nanga Parbat zdolali, byli Josef Rakoncaj a Josef Nežerka. Na vrcholu stanuli v roce 1992. Pro Josefa Rakoncaje to byl tehdy zároveň poslední výstup na osmitisícovku.
Zdroj: Autorský text, Pamir Times, Wikipedie