4 nejčastější mýty o zdravém spánku

Možná vám jsou už od raného dětství vštěpovány do hlavy věty typu: “Na tomhle polštáři nespi, nebo budeš mít křivá záda!” nebo “Musíš si pořídit kvalitní matraci, aby ses dobře vyspal!” či “V ložnici musíš mít teplo!” Někdy se tyto rady a příkazy dotýkají pravdy, jindy se za tím neskrývá nic jiného, než reklamní útok na vaší peněženku. Jistě všichni znáte televizní reklamy, ve kterých vás přesvědčují, že bez kvalitní matrace za několik tisíc se rozhodně nemůžete kvalitně vyspat. Jděte na to s rozumným kompromisem. Uvědomte si, že spánkem strávíte skoro třetinu svého života. Prospat ji na gauči, kde se vám záda křiví, rozhodně není tím nejlepším řešením. Na druhou stranu pořizovat si matraci za několik desítek tisíc korun, je zbytečné a hlavně pro drtivou většinu lidí úplně nemožné. Jak si tedy zajistit kvalitní a zdravý spánek?

Nedělejte si z ložnice šatnu a skladiště!

Možná se i vy držíte nepsaného pravidla, že do ložnice vám návštěvy nevkročí, a proto zde můžete uskladnit věci, pro které jinde nemáte místo. Chyba, chyba, chyba! Ložnice je místnost určená k odpočinku a relaxaci. Rozhodně sem nepatří věšák obsypaný svrchníky, žehlící prkno, které vytahujete jednou týdně, koš přetékající vypraným prádlem ani další zbytečnosti, které si ale většina lidí právě do ložnice ukládá. Věci navíc nemají v ložnici co dělat.

Větrejte, větrejte, větrejte!

Slýchávali jste často větu: “Když člověk spí, musí být v teple!” ? Pokud se tímto heslem držíte, škodíte tím jen sami sobě. Na spánek je ideální nižší teplota, okolo 18-20 °C. Rozhodně si před spaním vyvětrejte. Pokud byste spali ve vydýchané místnosti, ráno by vás mohl doprovázet nepříjemný bolehlav. A to určitě není vytoužený start do nového dne.

Měkká matrace je lepší než tvrdá a naopak!

Patříte mezi ty, kteří milují spánek na příjemně měkké matraci, do které se s oblibou zaboří? Nebo jste spíše mezi těmi, kteří nedají dopustit na tvrdší matrace, protože spánek na nich je mnohem zdravější? Tak či onak je to čistě individuální věc. Záleží na rozhodnutí každého z nás, zda se rozhodneme spát na měkoučké matraci, nebo raději dáme přednost tvrdší variantě. Navíc lze toto rozhodnutí kdykoli změnit! Jak? Na trhu jsou totiž k dostání speciální druhy matrací, kde je jedna strana měkká a druhá naopak tvrdší.

Polštář křiví záda!

Kárali vás, když jste se večer uložili ke spánku a hlavu si pohodlně položili na polštář? Slýchávali jste, že si díky tomu zkřivíte záda? Pak věřte, že tohle je jen babská povídačka. Polštář je pro spánek naopak velice důležitý! Proč? Plní jednu důležitou funkci: Správně vám podepírá hlavu. Budete-li spát bez něj, budou tak muset svaly v této oblasti pracovat i v noci a dostatečně se neuvolní.

Fotografie publikována se svolením Imagerymajestic FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte