5 rad, jak zatočit s nepříjemným nachlazením!

Zimní potažmo i nadcházející jarní období je doslova ornou půdou pro všemožné viry a bakterie. S nachlazením se potýká stále více lidí a mohou za to nejen rozmary počasí, ale i výkyvy teplot či pobyt v uzavřených prostorech se spoustou lidí, kde se infekce velmi snadno šíří. Pokud i vás přepadl nějaký ten bacil a vy nyní poleháváte doma s teplotou a horkým čajem, přečtěte si dnešní článek. Poradíme vám, jak s nechtěným nachlazením zatočit.

 1. Pijte, pijte pijte!

  O dodržování pitného režimu jistě víte, v období nachlazení to ovšem platí dvojnásob. vyhýbejte se kofeinovým nápojům a příliš silnému černému čaji, naopak dejte přednost horkým nápojům či jiným tekutinám, které vašemu tělu dodají potřebné tekutiny. Zvláště máte-li horečku a potíte se, musíte hodně pít. Ideální jsou nejrůznější bylinkové čaje, některé vám pomohou i s odkašláváním, jiné zase obsahují potřebný vitamín C.

 2. Kloktejte!

  Bolí vás v krku? Věříme, že je to velmi nepříjemný stav, jež vám brání normálně se najíst či jen samotné polykání je velmi bolestivé. Na pomoc si zavolejte heřmánkový či šalvějový čaj, který několikrát denně kloktejte. Sáhnout můžete i po vlažném roztoku kuchyňské soli.

 3. Ovoce a zelenina ve velkém!

  O tom, že ovoce a zelenina mají pozitivní vliv na vaše tělo, vás jistě nemusíme dlouze přesvědčovat. Jste-li nachlazení, měli byste si tyto dvě složky zařadit do jídelníčku a to ve velkém množství. Vitamín C je v tomto případě vítaným spoluhráčem. 

 4. Ponořte se do horké vany!

  Ležíte doma v horečkách, potíte se, a proto vám přijde divné, že vám radíme horkou koupel? Ale kde že! Samozřejmě, ne nadarmo se říká: Důvěřuj, ale prověřuj. V tomto případě věřte, že vám to pomůže. Můžete použít i aromatické oleje, jejichž inhalace uleví vašemu ucpanému nosu. Preventivně naopak působí dlouhodobé otužování.

 5. Ležte, ležte, ležte!

  Jste-li nemocní, vaše tělo vás stejně neposlouchá, takže vám v podstatě ani nic jiného nezbývá. Můžete-li si to dovolit, omluvte se v práci a zůstaňte několik dní doma. Ležte pěkně v klidu, domácí práci nechte na někom jiném a jenom odpočívejte. Odpočinek a spánek jsou dva klíčoví pomocníci!

Fotografie publikována se svolením Ambro FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte