Řadíte se mezi lidi, kteří se ráno probouzejí s úsměvem? Nebo naopak mezi bručouny: a sakra už zase musím vstávat. Těšíte se, co nového se vám přihodí, že potkáte nové lidi, příležitosti? Tak či tak každý může být optimista a mít dobrou náladu. Zapotřebí je k tomu pouze přeprogramovat své myšlení. Vědci přišli s tím, že pesimistou se člověk nerodí a nejedná se tudíž o vrozenou povahovou vlastnost. Pesimismus je pouze způsob, jak se naučila naše mysl fungovat s ohledem na prostředí, kde jsme vyrůstali.
Důležitým krokem, jak se dopracovat k pozitivnímu pohledu na svět, je objevení vnitřní síly a rozhodnutí, že s tím chceme skutečně pracovat. Pokud si říkáte, že váš otec byl mrzout a máte to po něm je to chybné uvažování. Pouze jste okoukali jeho styl. My vám dnes přinášíme 7 tipů, jak změnit vaší špatnou náladu za dobrou.
Sledujte usměvavé lidi
Jestliže znáte někoho, kdo je nenapravitelný optimista máte vyhráno. Sledujte ho, usmívejte se, i když křečovitě, ale nesměle zkoušejte první krůčky. Všímejte si, jak komunikuje s ostatními a jak se chová.
Vyhněte se pesimistům
Přesto, že vám nebude zrovna do skoku, se mnohem raději obklopte usměvavými lidmi. Jestliže jsou mezi vašimi přáteli lidé, kteří neustále naříkají a stěžují si – přerušte s nimi, pokud to jde kontakt. Nebo alespoň omezte na nezbytné minimum. Dobrá nálada není vrozená a mějte to na paměti. Lépe je nakazit se úsměvem než škarohlídstvím.
Najděte i ve špatném něco pozitivního
Ujel vám autobus? No a co? V životě se dějí mnohem horší věci a uvědomte si, že to tak mělo nejspíš být. Třeba se vyhnete dopravní zácpě, bouračce nebo nepotkáte nepříjemnou osobou z vaší práce. Jsou věci, které nepotěší to je určitě pravda. Ale někdy se možná mračíte úplně zbytečně.
Stop negativním myšlenkám
Už zase se vám honí hlavou katastrofické scénáře? Zavřete oči a představte si černou tabuli a vás s bílou křídou v ruce, jak píšete NE. Prostě NE a dost. Je docela normální, že i negativní myšlenky připlouvají a bojovat s nimi je vyčerpávající. Místo NE můžete psát STOP nebo něco jiného. Představit si můžete i knoflík na rádiu a jednoduše přelaďte stanici.
Afirmace
Na lednici, k posteli, na kuchyňskou linku, na toaletě a kdekoliv to půjde, si napište pozitivní hesla. Jsem šťastný člověk, mám zdravé děti a jiné věci, o kterých víte, že vás povzbudí. Čtěte si je několikrát za den, když půjdete kolem.
Nepředstírejte
Nemusíte si lhát do kapsy a culit se za každou cenu. Svým pocitům dejte volnost, protože ze začátku se můžete cítit zmateně. Jestliže se vám bude chtít brečet – plakejte. Vztek si však nikdy nevylévejte na druhých, ale v soukromí praštěním pěstí do polštáře apod. Hlavně v sobě nekrmte pocity křivdy a pamatujte, že vztek, který otočíte na jinou osobu, se vám vrátí, jako bumerang.
Sportujte
Při sportování se do těla vyplavují endorfiny-hormony štěstí. V případě, že je naše tělo oslabené má tendence propadat depresím a návalům špatné nálady. Proto se říká, že ve zdravém těle sídlí zdravý duch. Mimo cvičení si dopřejte i masáže a jiné rozmazlovací procedury.
Na závěr
Nesledujte smutné a depresivní filmy, nečtěte knížky, které vás uvrhnou do smutku, vyhněte se negativním lidem, vypusťte ze svého slovníku negativní výrazy. Zkuste, slovo nejde nahradit slovem, pokusím se. Zpříjemněte si den už po probuzení hezkou barvou, vůní, pohlazením sám sebe, pochvalte se, kdykoliv během dne.
Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/FreeDigitalPhotos.net