
Foto: Freepik, těhotná žena
Náhradní matka je v mnoha případech jediným řešením, jak se bezdětný pár může dočkat svého vytouženého miminka. Náhradní mateřství má stejně příznivců jako odpůrců. Redakce In-Lifestyle vám přináší otevřený rozhovor s náhradní matkou.
Paní Lucie (redakce zná celé jméno) bezdětnému manželskému před rokem a půl porodila vytoužené dítě. Co ji k tomu vedlo, nelituje toho, šla by do toho znovu, co na tom bylo nejhorší a další aspekty náhradního rodičovství naší redakci odhalila ve velmi otevřeném rozhovoru.
Náhradní matka
Paní Lucie žije na severu Čech a s přítelem vychovává své dvě vlastní dcerky. Náhradní matkou se stala ve svých třiceti letech a jak sama říká, rozhodně svého rozhodnutí nelituje.
„Mojí motivací byly peníze, ačkoliv jsme nebyli s přítelem ve finanční tísni Přítel vydělává více než slušné peníze. Finanční kompenzace za náhradní mateřství ale není malá,“ otevřeně nám přiznala paní Lucie. „Náhradní matky básní o tom, jak to dělají pro dobrý pocit, ale pravda je, že rozhodující jsou finance. Ten hezký pocit z toho, že jste někoho udělala šťastným a dala mu dítě, které by se bez vás nenarodilo, je až druhá věc, taková třešinka na dortu,“ říká námi oslovená náhradní matka.
Paní Lucie je drobná sympatická blondýnka se středoškolským vzděláním a úplnou rodinnou se dvěma malými dětmi. Rozhodně nepatří (a ani před NM nepatřila) mezi finančně slabé rodiny, přesto přiznává, že hlavní motivací byly právě finance.
Náhradní mateřství
Náhradní mateřství je proces, který není v České republice oficiálně schválen a pro jeho výkon nejsou zákonem stanovena žádná specifická pravidla. Rozhodující ale je, že tento proces není zakázán.
Náhradní matka si za svoji „službu“ nesmí nechat zaplatit. Má pouze nárok na úhradu výdajů spojených s těhotenstvím a porodem.
Praxe ukazuje, že v mnoha případech se tyto úhrady výdajů pohybují v poměrně vysokých částkách. Kompenzace za NM se mnohdy pohybují v šestimístných částkách. V některých případech se jedná o sedmimístné částky, ale o tom se jednoduše řečeno nemluví.

Náhradní mateřství paní Lucie
Během našeho povídání s paní Lucií jsme se dozvěděli, že s manželským párem, pro které dítě odnosila, se seznámila prostřednictvím k tomu určené skupiny na sociální síti.
Rok a půl po porodu je s nimi stále v kontaktu, ale jak sama přiznává, jen proto, že si s biologickou matkou lidsky sedla a staly se z nich kamarádky. Pokud by nevzniklo přátelství, žádný další kontakt by se nekonal.
Paní Lucie také zmínila, jaké rozdíly jsou v přístupu jednotlivých klinik. Někde požadují za zprostředkování NM až dva miliony. V případě Lucie a manželského páru to bylo jinak. Na klinice, kde podstoupila transfer to manželský pár vyšlo na částku přibližně 15 tisíc. Vše okolo si ale zajišťovali sami.
Mateřských citů se nebála
Paní Lucie je pragmatická, rázná, ale také velmi milá žena. Jak sama říká, sama sebe zná velmi dobře. I proto do toho šla bez obav, že by ji přemohly mateřské instinkty.
„Po celou dobu těhotenství jsem věděla, že dítě není moje. Prostě jsem to vnímala tak, že jsem jako teta, co ho má na chvíli a začala jsem si to tak říkat až když dítě bylo fakt velké a kopalo, do té doby vůbec.“ Popisuje těhotenství paní Lucie.
Při vzpomínce na těhotenství a porod říká, že jediné problémy, které se objevily, byly ty fyzického rázu. Ty se daly zvládnout, i když někdy měla pocit, že prožívá peklo. Těhotenské nevolnosti zažívala až do porodu.
Porodila dítě skvělému manželskému páru a dá jim ještě jedno dítě
Paní Lucie nám prozradila, že náhradní mateřství podstoupí ještě jednou. Již je vše domluvené. Dítě by měla odnosit stejnému páru jako poprvé. Prvnímu dítěti z náhradního mateřství tedy porodí sourozence.
„Mám dvě děti, za sebou jedno náhradní mateřství a teď do toho půjdu ještě jednou. To bude naposledy. Jsem ráda, že je to pro ten samý pár, protože to jsou naprosto úžasní lidé. Pokud se vše povede, odnosím jim tedy ještě jedno dítě a tím potom s náhradním mateřstvím už končím.“ Dodala závěrem našeho povídání paní Lucie.
Zdroj: Autorský text