Nepříjemné křeče, bolest žaludku, dlouhé minuty strávené na toaletě a v hlavě jedna jediná otázka: jak zastavit průjem? Podobnou situaci jsme určitě zažili všichni: střevní chřipka doprovázená zvracením nebo průjmem se minimálně jedenkrát za život nevyhne nikomu a zpravidla udeří ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Jakmile se u vás objeví zažívací potíže, zpravidla se začnete zaobírat myšlenkou, které jídlo vám tyto krušné chvíle způsobilo. Je pravda, že u dospělých je průjem zpravidla vyvolaný menší otravou jídlem, jeho příčinou ale rovněž může být zkažené jídlo, neumyté ruce nebo fakt, že vám jednoduše něco nesedlo.
Bublání v žaludku a strach, že přes nepříjemné křeče zkrátka nestihnete doběhnout na toaletu není nic, co by většinu z vás překvapilo: zažili jsme to jistě všichni. Pojďme si proto říci, co jíst či nejíst při průjmu a jak ho vlastně zastavit.
Jak zastavit průjem?
Zažívací potíže v podobě průjmu rozhodně nejsou nic příjemného. Bolí vás břicho, často vyhledáváte toaletu a trávíte na ní poměrně dlouhou dobu, než křeče odezní, navíc vám tento fakt může značně zkomplikovat den. Není se tedy čemu divit, že v takových chvílích hledáme co možná nejrychlejší způsob, jak se zbavit průjmu.
3 základní pravidla
Máte průjem? Pak se řiďte třemi základními – průjmovými – pravidly, které jsou první pomocí:
- dostatečně zavodňujte organismus
- jezte pravidelně a po menších porcích
- vyhýbejte se tučným, sladkým, kořeněným a smaženým jídlům
-
Zklidněte si žaludek
Při průjmu dochází k podráždění žaludku, který můžete zklidnit pomocí zázvoru nebo máty. Obě rostlinky se pyšní zklidňujícími účinky a faktem, že regulují střevní prostředí. Čerstvá máta vám může ulevit od bolestí a zbavit vás podráždění střevních svalů.
-
Vyhněte se kávě a černému čaji
Kofein obsažený v kávě způsobuje bolesti břicha a plynatost. Kromě toho navíc dehydratuje organismus, což při průjmu rozhodně nepotřebujete. Během střevních potíží se proto vyhněte jak kávě, tak i černému čaji. Neměli byste konzumovat nic s obsahem kofeinu.
-
Dopřejte si odpočinek
Možná se vám to bude zdát banální, ale i při průjmu si vaše tělo žádá dostatek odpočinku, na kterém byste sami sebe neměli šidit. Budete-li odpočívat a relaxovat, vaše tělo se tak mnohem rychleji vypořádá s virem, který u vás průjem vyvolal.
Babské rady na průjem
- Černý čaj se lžičkou soli – žádná chuťovka, ale rychlá pomoc.
- Sypký čaj – dejte si do pusy lžičku sypkého čaje a spolkněte. Poté zapijte vodou.
- Borůvky – rychlou pomoc proti průjmu představují i klasické borůvky.
- Čerstvý křen s nakrájenou cibulí – váš dech bude vonět po cibuli, ale tato dvojice pomůže.
- Šťáva ze zelí – žádná sláva, ale pití šťávy ze zelí po menších dávkách pomůže.
- Sušené švestky – účinkují podobně jako borůvky.
Fotografie publikována se svolením Marin FreeDigitalPhotos.net