Jak zastavit průjem

Nepříjemné křeče, bolest žaludku, dlouhé minuty strávené na toaletě a v hlavě jedna jediná otázka: jak zastavit průjem? Podobnou situaci jsme určitě zažili všichni: střevní chřipka doprovázená zvracením nebo průjmem se minimálně jedenkrát za život nevyhne nikomu a zpravidla udeří ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Jakmile se u vás objeví zažívací potíže, zpravidla se začnete zaobírat myšlenkou, které jídlo vám tyto krušné chvíle způsobilo. Je pravda, že u dospělých je průjem zpravidla vyvolaný menší otravou jídlem, jeho příčinou ale rovněž může být zkažené jídlo, neumyté ruce nebo fakt, že vám jednoduše něco nesedlo.

Bublání v žaludku a strach, že přes nepříjemné křeče zkrátka nestihnete doběhnout na toaletu není nic, co by většinu z vás překvapilo: zažili jsme to jistě všichni. Pojďme si proto říci, co jíst či nejíst při průjmu a jak ho vlastně zastavit.

Jak zastavit průjem?

Zažívací potíže v podobě průjmu rozhodně nejsou nic příjemného. Bolí vás břicho, často vyhledáváte toaletu a trávíte na ní poměrně dlouhou dobu, než křeče odezní, navíc vám tento fakt může značně zkomplikovat den. Není se tedy čemu divit, že v takových chvílích hledáme co možná nejrychlejší způsob, jak se zbavit průjmu.

3 základní pravidla

Máte průjem? Pak se řiďte třemi základními – průjmovými – pravidly, které jsou první pomocí:

 1. dostatečně zavodňujte organismus
 2. jezte pravidelně a po menších porcích
 3. vyhýbejte se tučným, sladkým, kořeněným a smaženým jídlům
 • Zklidněte si žaludek

  Při průjmu dochází k podráždění žaludku, který můžete zklidnit pomocí zázvoru nebo máty. Obě rostlinky se pyšní zklidňujícími účinky a faktem, že regulují střevní prostředí. Čerstvá máta vám může ulevit od bolestí a zbavit vás podráždění střevních svalů.

 • Vyhněte se kávě a černému čaji

  Kofein obsažený v kávě způsobuje bolesti břicha a plynatost. Kromě toho navíc dehydratuje organismus, což při průjmu rozhodně nepotřebujete. Během střevních potíží se proto vyhněte jak kávě, tak i černému čaji. Neměli byste konzumovat nic s obsahem kofeinu.

 • Dopřejte si odpočinek

  Možná se vám to bude zdát banální, ale i při průjmu si vaše tělo žádá dostatek odpočinku, na kterém byste sami sebe neměli šidit. Budete-li odpočívat a relaxovat, vaše tělo se tak mnohem rychleji vypořádá s virem, který u vás průjem vyvolal.

Babské rady na průjem

 1. Černý čaj se lžičkou soli – žádná chuťovka, ale rychlá pomoc.
 2. Sypký čaj – dejte si do pusy lžičku sypkého čaje a spolkněte. Poté zapijte vodou.
 3. Borůvky – rychlou pomoc proti průjmu představují i klasické borůvky.
 4. Čerstvý křen s nakrájenou cibulí – váš dech bude vonět po cibuli, ale tato dvojice pomůže.
 5. Šťáva ze zelí – žádná sláva, ale pití šťávy ze zelí po menších dávkách pomůže.
 6. Sušené švestky – účinkují podobně jako borůvky.

Fotografie publikována se svolením Marin FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte