Plánujete v tomto roce mateřskou dovolenou? Pak vás určitě bude zajímat vše okolo jejího nástupu i výše mateřského příspěvku či možného přivýdělku. Společně se podíváme na nejčastější dotazy ohledně mateřské v roce 2016.
Peněžitá pomoc v mateřství, chcete-li PPM, se vyplácí po dobu 6 měsíců péče o narozené dítě.
Kdy se nastupuje na mateřskou dovolenou?
Nastoupit na „mateřskou dovolenou“ můžete šest až osm týdnů před plánovaným termínem porodu. Narodí-li se dítě předčasně, náleží vám mateřská ode dne nástupu na mateřskou do uplynutí osmadvaceti týdnů. Jestliže však vyčerpáte z mateřské méně než šest týdnů z jiných důvodů, dostanete mateřskou až od porodu a vyplácená bude do uplynutí dvaadvacet týdnů. V případě narození dvou a více dětí je to 37 týdnů.
Koho se týká nárok na mateřskou podporu?
Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Správa sociálního zabezpečení – máte na ní nárok, jestliže jste v okamžiku nástupu na MD nemocensky pojištěny, jste zaměstnané či v ochranné lhůtě (ta trvá 180 dnů od zániku nemocenského pojištění). Rovněž musíte být účastnicí nemocenského pojištění aspoň 270 dnů v uplynulých 2 letech před nástupem na MD.
Jak jsou na tom matky podnikatelky?
Jste-li OSVČ, týká se vás mateřský příspěvek jen v případě, že jste si hradila dobrovolné nemocenské pojištění. To musíte hradit minimálně 180 dní v období 1 roku před nástupem na PPM, ovšem musí být rovněž splněna podmínka, že se nemocenského pojištění účastníte nejméně 270 kalendářních dní v uplynulých 2 letech.
Co v případě nesplněných podmínek?
Pakliže nesplňujete dané podmínky, dostanete rovnou rodičovský příspěvek, který bude však nižší.
Může otec nastoupit na mateřskou dovolenou?
Ano, i otec může čerpat MD. Pro něj platí úplně stejné podmínky, jako pro maminky. Ovšem otec může žádat pouze na základě písemné dohody, jež uzavře s matkou dítěte. Všechny potřebné tiskopisy naleznete na stránkách ČSSZ nebo je možno osobně je vyzvednout na příslušné OSSZ. Tatínek může mateřskou nastoupit od počátku 7. týdne po porodu dítěte na dobu alespoň 7 kalendářních dnů jdoucích po sobě.
Mohu si na mateřské přivydělat?
Na MD není možno pracovat pro svého zaměstnavatele na stejné pracovní pozici. Lze však pro stejného zaměstnavatele vykonávat jiné pracovní činnosti na základě dohody či smlouvy. Chcete-li pracovat pro jiného zaměstnavatele, tak tam omezení nejsou – můžete dokonce i začít podnikat. Pokud už jste však podnikala před MD, nesmíte ve své práci pokračovat, ale můžete jí přepsat na partnera jako spolupracující osobu. Zaměstnat se můžete nechat bez omezení.
Rady a tipy
Pokud je žena na MD, automaticky za ní platí odvody stát. Takže při vzniku nové smlouvy nemusí tedy platit váš zaměstnavatel odvody v plné výši, musí za vás odvádět jen odvody na úrazové pojištění. Kdyby měl takový šéf skutečně férový přístup, a vy odvedete stejnou práci jako před nástupem na mateřskou, mohl by vám plat navýšit o tuto částku.
Obrázek: pixabay.com