Polévky jsou důležitou součástí každého jídelníčku. Mezi prospěšné vlastnosti polévky patří jednak probuzení chuti k jídlu, čehož jste si možná už stihli všimnout. Protože v době chřipek a nachlazení babičky často vařívaly silnou slepičí polévku.
Polévky hutné konzistence však dokážou zasytit a navíc do těla vpravíte živiny a nezbytně nutné tekutiny. Recept, který vám dnes přináším, patří mezi mé oblíbené a jedná se o dietní pokrm. Polévka v žádném případě není zahuštěná moukou. Ale víte co – nechte se překvapit.
Budeme potřebovat
- Zeleninu (brambory, dýně, brokolice, pórek, květák, petržel, celer, mrkev, hrášek a mohou být i hříbky)
- Čerstvé nebo mražené bylinky (kadeřavá petržel, pažitka, libeček, mladé kopřivy, kopr a jiné dle možností)
- Sůl, pepř, kmín, majoránka, špetička sušeného česneku
- Sklenice mandlového, sojového nebo ovesného mléka
Postup přípravy
Očistíme a nakrájíme si veškerou zeleninu, kterou máme k dispozici. Já jsem zrovna dnes ještě přidala i zelenou papriku, kterou jsem měla načatou a bylo vhodné jí spotřebovat. Klidně můžete přihodit i rajčátka. Zeleninou nešetřete a měla by sahat do ¾ 2,5 l hrnce. Nalijeme vodu, osolíme, opepříme, pokmínujeme a dáme vařit. Zeleninu vaříme pouze do změknutí, aby zbytečně neztrácela vařením vitamíny a zůstalo jich pro nás, co nejvíce.
Jakmile je zelenina měkoučká, polovinu jí odebereme a pomocí tyčového mixéru rozmixujeme na pyré. Zeleninové pyré smícháme se sklenici mandlového mléka, které polévku učiní jemnější a originální chuti. Tuto směs nalijeme zpátky do hrnce a dolijeme vodou tak, aby byl plný kastrůlek. Ochutíme sušeným česnekem, majoránkou nebo směsí italského koření a dosolíme i opepříme podle chuti. Polévku vypneme a vhodíme hrst bylinek. Nezbývá než popřát dobrou chuť.
Fotografie publikována se svolením Vichaya Kiatying-Angsulee Photography/FreeDigitalPhotos.net