Abeceda zdraví aneb znáte vitamíny – díl I.

Pro náš život a pro naše zdraví, ale také pro naši krásu jsou velmi důležité vitamíny a vyvážená strava. Proto vám přinášíme podrobný seriál o vitamínech, který je příznačně nazvaný jako „Abeceda zdraví“, neboť budeme postupovat od vitamínu A až po železo. Naučte se s námi druhou nejdůležitější abecedu pro váš život.

Vitamín A jako antioxidant

Vitamín A se vyskytuje ve dvou podobách, a to v podobě retinolu a beta-karotenu. Vitamín A je důležitý antioxidant, který zabraňuje stárnutí kůže. Mimo jiné působí i na zdraví očí a hojení ran. Kromě toho podporuje i růst pevných kostí, pružných vlasů, zdravých dásní a hebké kůže.

Nedostatek vitamínů A vás přivede k úporným migrénám, bolesti hlavy a poruchám dýchacích cest.

Na retinol si však dejte pozor, neboť je jedovatý a vyhýbat by se mu měly hlavně těhotné ženy. Našli byste jej v játrech, vejcích či rybím tuku. Beta-karoten najdete v barevném ovoci a zelenině.

B-komplex jako brilantní paměť

B-komplex zahrnuje celou škálu vitamínů B, které jsou rozpustné ve vodě a nezbytné pro fungování metabolismu. Vitamíny B najdete v kvasnicích, masu, sýrech, celozrnných obilovinách, ořeších a luštěninách.

Nedostatek vitamínu B vám způsobí únavu, depresi, ekzém, podrážděnost, ale také průjem, zvracení či třas. Dostatečným příjmem vitamínu B si zajistíte lepší paměť, zabojujete s bolestivou menstruací, sníží hladinu cholesterolu a uklidní vaši nervozitu.

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte