Abeceda zdraví aneb znáte vitamíny – díl II.

V předchozím díle Abecedy zdraví jsme si řekli, že znát abecedu vitamínů důležitých pro naše zdraví je skutečně vhodné. Také jsme se blíže seznámili s vitamínem A a B-komplexem. Dnes se podíváme na další vitamíny počínaje vitamínem C.

Vitamín C jako citrusy

Vitamín C je jedním z nejznámějších vitamínů, a to proto, že je uznáván jako nejvšestrannější vitamín. V posledních letech bývá také uváděn jako důležitý antioxidant. Vitamín C zvyšuje odolnost organismu.

Nedostatek vitamínu C se projevuje krvácením dásní a celkově špatnou hojivostí. Mezi další příznaky nedostatku vitamínu C patří bolest kloubů.

Na Céčko byste tedy neměli v žádném případě zapomínat. Najdete jej v šípcích, brokolici, černém rybízu a hlavně v citrusech.

Vitamín D jako sluneční svit

Vitamín D je znám ve spojitosti se sluníčkem. Vzniká totiž působením ultrafialového záření slunce. V zimním období dochází k jeho nedostatku, který se projevuje měknutím kostí, svalovou ochablostí, křečemi a osteoporózou.

Vitamín D bojuje s rakovinou a lupenkou. Podporuje imunitní systém, silné kosti a zuby. Našli byste jej v játrech, houbách, avokádu, žloutku, mořských rybách, jako jsou losos a tuňák…

Obrázek: pixabay.com


Řekněte ostatním, co si myslíte