Blbá nálada? Zlozvyk! Ale můžete se ho zbavit! 1. část: Základní návyky

Co je to blbá nálada ví snad úplně každý. Možná i vy nechvalně známý pocit znáte. Není vám do smíchu. Špatná nálada se vás drží jako klíště. Máte pocit, že se vám v životě vůbec nic nedaří a vaše existence postrádá veškerý smysl. Tyto negativní pocity nezažíváte jen vy. Blbá nálada mnohdy vede až k depresím a to rozhodně není vytoužený stav. Víte ale, že se dá špatná nálada odnaučit? S touto myšlenkou přišel spisovatel a autor knihy „I Can Make You Happy“ (v překladu: „Můžu vás učinit šťastnými“) Paul McKenny. Zastává názor, že špatná nálada je pouhý zlozvyk, který se dá odnaučit. Stačí se jen zbavit negativních myšlenek a ještě negativnějších postojů k životu a spokojenost i štěstí se (prý) dá naučit. Jak na to?

Oslovte si základní návyky

Jak se říká: Učený z nebe nespadl. Ani tohle vám nepůjde jen tak lusknutím prstu, proto je dobré, oslovit si ze začátku pár základnách návyků, které posilují spokojenost a dobrou náladu. A o co jde?

 • Smích

  Ne nadarmo se říká: Smích léčí. Věřte nebo ne, ale ono na tom přeci jen něco bude. Když se smějete, uvolňujete serotinin. Co to je? Přenašeč nervových vzruchů. A co má za úkol? Zlepšovat vaší náladu a způsobovat vám příjemnou náladu. Co to pro vás znamená? Čím více se budete smát, tím lépe se budete cítit. Lehké jako facka…

 • Pohyb

  Každý den byste se měli alespoň 20 minut hýbat. Nikdo po vás nechce, abyste běhali maraton nebo se až do omdlení dřeli v posilovně. Stačí obyčejná chůze. Jak je známo, při cvičení se uvolňuje adrenalin. A ten má za následek přísun energie.

 • Odpočívat je umění

  Poslouchejte své tělo. Když vám říká, že je unavené, odpočiňte si. A udělejte to dřív, než dojde ke kolapsu. Hodláte se bránit námitkou, že na to díky práci nemáte vůbec čas? Pak na to honem rychle zapomeňte. Pomoci vám může rozdělení všech činností do tří základních skupin: A, B, C.
  Skupina A jdou neodkladné věci, které chtě nechtě musíte udělat ještě dnes. ‚
  Skupinu B představují důležité záležitosti, které ale zase tolik nehoří a klidně počkají do zítřka.
  A skupina C? To jsou všechny zbylé věci.
  A co teď? Zaměřte se pouze na skupinu A. Jakmile bude seznam odčiněný, věnujte trochu času seznamu B. A ten poslední vás vůbec nemusí zajímat. Buďto vám na věci ze seznamu C zbudou síly, nebo ne…ale odpočívat se musí!

Fotografie publikována se svolením Arthur84 FreeDigitalPhotos.net


Řekněte ostatním, co si myslíte