Obecně se za základ pitného režimu dětí považují ředěné 100 % zeleninové nebo ovocné šťávy, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek a samozřejmě čistá voda. Jak ale řešit situaci, kdy dítě pouze tyto nápoje pít nechce a nosí ze školy lahvičku stejně plnou, jak jste mu ji ráno připravila? Řešení je jednoduché – zpestřete mu pitný režim. Pokud má dostatek pohybu a vyvážený jídelníček, nemusíte se bát ani sladkých nápojů.
Vyvážený jídelníček je základ
Nealkoholické nápoje představují pouze zlomek denního energetického příjmu většiny lidí. V mnoha běžných potravinách totiž najdeme složky, které denní doporučenou dávku dítěte mohou jednoduše překročit. Víte třeba, že jeden litr mléka obsahuje ekvivalent 3 kostek cukru, banán ekvivalent téměř 5 kostek cukru, a instantní polévky dokonce 7 kostek cukru? O čokoládě, sladkém pečivu nebo uzeninách, které obsahují vedle cukru také vysoké hodnoty tuku a nezřídka i vyšší obsah transmastných kyselin ani nemluvě. Rovnováhu je proto třeba zachovávat nejen v pitném režimu, ale i v celkovém jídelníčku. K této rovnováze dodává MUDr. Martin Gregora: „Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých nedoslazovaných potravin, dítě netrpí obezitou a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se obávat sladké odměny.“
Jen ať řádí
Pokud má tedy dítě v určitý den jakoukoliv pohybovou aktivitu – ať už je to odpolední sportovní kroužek, tělesná výchova nebo jenom běhá venku s kamarády, vydá o mnoho více energie než obvykle. Proto v tyto dny může ztracenou energie doplnit sladkými nápoji, aniž by došlo k překročení doporučené denní dávky.
„Můžu si dát něco sladkého?“
Pokud tuto nebo podobnou otázku slýcháte od svých dětí často, s největší pravděpodobností neřeknete „ne“. Z hlediska příjmu energie se ale v takovém přístupu schovává další nebezpečí, protože málokterý rodič dokáže ohlídat, co všechno školák za den snědl. Stanovte si proto pravidla, která podobné situace omezí, a zaměřte se také na sebe, jelikož pro dítě představujete vzor.
Jděte dětem příkladem
I když si to mnohdy neradi přiznáváme, naše děti si berou příklad především z nás, rodičů. A to se netýká pouze chování, ale i péče o zdraví, a tedy i pitného režimu či stravování. Zkuste se proto zamyslet nad tím, jak žijete a jaký tím dáváte příklad svým dětem. Přes starosti běžných dní možná ani nevidíte, že už se vůbec nechodíte bavit s přáteli, nesportujete, pijete příliš mnoho kávy, jejíž chuť už mnohdy ani nevnímáte, velkou část dne prosedíte v kanceláři a co víc – jíte jen jednou či dvakrát denně a ještě u toho spěcháte. Stres je přitom pro životní rovnováhu tím zdaleka nejhorším zabijákem.